poniedziałek, 1 lipca 2024

"Koronczarki. Klątwa rodziny Flores" Angelica Lopes

AUTOR: Angelica Lopes

TYTUŁKoronczarki. Klątwa rodziny Flores

TŁUMACZENIE z języka portugalskiego: Katarzyna Mojkowska

WYDAWNICTWO: MOVA, Białystok, 2024r.

OKŁADKA: twarda, stron: 320.

Z okładki:

Kobieca saga odkrywająca najgłębsze tradycje Brazylii i przybliżająca sytuację brazylijskich kobiet w początkach XX wieku.
 
Losy siedmiu pokoleń kobiet plecione nićmi koronki



Początek XX wieku, małe miasteczko w Brazylii. Kobiety z rodziny Flores zdaje się prześladować dziwna klątwa: wszyscy mężczyźni, którzy pojawili się w ich życiu – czy to ojcowie, synowie, bracia czy mężowie – zmarli przedwcześnie. Niezależnie od przyczyn kobiety Flores musiały nauczyć się radzić sobie same. Ich głównym zajęciem było plecenie koronek. Choć brak mężczyzn dał im więcej swobody, sprawił też, że mieszkańcy miasteczka stali się wobec nich bardziej nieufni. Co się dzieje z tą rodziną? Czy te kobiety to czarownice, czy trucicielki...?

Kolejna znakomita książka z wydawnictwa MOVA. Jestem nią zauroczona. Dlaczego? Oto przykłady. Jest naprawdę dobrze napisana i przetłumaczona, pokłony dla pani Katarzyny Mojkowskiej. Poruszająca historia brazylijskich kobiet i jakże odległej dla nas Europejczyków brazylijskiej kultury. Poznajemy dzieje rodów na początku XX wieku, a także historię współczesną. Wspaniały klimat i atmosfera tamtych lat przenika do głębi. Problemy kobiet, nieodpowiedni mężczyźni (przemocowcy), klątwy, tradycje, zabobony - wszystko to znajdziemy w tej książce. I najważniejsze: bezgraniczna kobieca przyjaźń  na dobre i złe. To jest szkielet tej wzruszającej, cudownej opowieści.



Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o pięknej okładce. Dwie prześliczne dziewczyny, patrzące wprost w oczy czytelnika, na tle misternie splecionych koronek. Napis błyszczy w zależności od światła, jakby mienił się złotem. Jedna z piękniejszych okładek, jakie mam w swojej kolekcji. I książka dająca wiele do myślenia o niesprawiedliwości ludzkiej, żeby nie napisać szowinistycznej, patriarchalnej roli mężczyzny.



Polecam serdecznie, powieść chwyta za serce i raduje oczy.
                                                                                                                        Maa
Moja ocena 10

Dziękuję wydawnictwo MOVA za możliwość poznawania innych kultur.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz