TYTUŁ: Patrioci
TŁUMACZENIE: z angielskiego Dorota Konowrocka- Sawa
WYDAWNICTWO: WAB, Warszawa 2018r.
OKŁADKA: miękka, stron 671
Z okładki:
Wybitna powieść amerykańskiej pisarki gruzińskiego pochodzenia o Amerykanach zafascynowanych ideami komunizmu, którzy osiadają w Rosji Sowieckiej, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Ta trzypokoleniowa saga rodzinna, powieść szpiegowska, romans i powieść idei w jednym obejmuje dwa kraje, Amerykę i Rosję, oraz trzy epoki – od lat 30. XX wieku, przez okres zimnej wojny, aż do czasów upadku ZSRR i transformacji ustrojowej. Wyróżnia ją epicki rozmach, świetne opisanie realiów życia w dawnym Związku Radzieckim oraz w dzisiejszej Rosji, kunsztowne prowadzenie narracji w kilku planach czasowych, a przede wszystkim dociekliwość w kwestii: co decyduje o naszych ideowych wyborach. Przez recenzentów na Zachodzie powieść Sany Krasikov została okrzyknięta "Doktorem Żywago" na nasze czasy.
U schyłku wielkiego kryzysu młoda Amerykanka Florence Fein opuszcza Brooklyn dla – jak jej się wydaje – ciepłej posady za granicą, obietnicy miłości i niezależności. Po przyjeździe do Związku Radzieckiego szybko wpada w pułapkę systemu, z której nie ma ucieczki. Po latach jej syn Julian emigruje do Stanów Zjednoczonych, ale jego praca w przemyśle naftowym łączy się z częstymi wizytami w Moskwie. Kiedy odtajnione zostają akta KGB dotyczące jego matki, Julian postanawia zgłębić rodzinną historię, a przy okazji nakłonić swego syna Lenny’ego, próbującego robić interesy w putinowskiej Rosji, do powrotu do domu. To, co odkryje w archiwach, okaże się przerażające i bolesne – nieznana historia Amerykanów porzuconych przez własną ojczyznę i zatajona prawda o amerykańsko-rosyjskiej współpracy pod płaszczykiem wzajemnej wrogości.
Przeplatając historię matki i narrację syna, Sana Krasikov tworzy poruszającą opowieść o skomplikowanych, naznaczonych polityką relacjach rodzinnych i potrzebie zrozumienia motywacji swych bliskich, a jednocześnie obraz pełnych sprzeczności stosunków między dwoma supermocarstwami.
Arcydzieło! To "Doktor Żywago" na nasze czasy. Historia Florence Fein, marzycielki z dzielnicy Flatbush na Brooklynie, złamie wam serce. – Yann Martel, autor "Życia Pi"
Olśniewający kalejdoskop relacji rodzinnych, wiary, tożsamości, idealizmu i wyparcia. Na każdej stronie znajdowałem obserwację tak trafną, zdanie tak prawdziwe, szczegół tak uderzający, że domagał się ponownego przeczytania dla samej przyjemności lektury. "Patrioci" przekonali mnie, że Sana Krasikov jest jedną z najznakomitszych pisarek młodego pokolenia. – Khaled Hosseini, autor książki "Chłopiec z latawcem"
Druga książka Krasikov to monumentalna i ambitna powieść. Saga rodzinna, romans i historyczna panorama w jednym. Sprawność autorki jest niezaprzeczalna – choć porusza się ruchem wahadłowym miedzy współczesnym Waszyngtonem a Moskwą czasów stalinowskich, trzecio- i pierwszoosobową narracją, pozwala nam bez zgrzytów zatopić się w skomplikowanej rodzinnej historii rezonującej z ironicznym tytułem. – Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”
To powieść historyczna, w której niepokojąco odbija się nasza współczesność. Krasikov pisze pięknym językiem, bardzo przenikliwie i ze zrozumieniem o kwestii jakże złożonej: tożsamości narodowej wśród emigrantów. Jej książka to w naszych czasach lektura obowiązkowa. – Jewish Book Council
Sana Krasikov pisała swoją książkę, zanim Donald Trump został prezydentem, ale w obecnym klimacie politycznym wiele poruszanych w powieści kwestii nabiera niezwykłej wagi i znaczenia. (…) Krasikov sporo uwagi poświęca moralnym implikacjom patriotyzmu i pewną ręką prowadzi nas przez meandry historii, ukazując całkiem nowe konteksty wydarzeń. – „The Guardian”
źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.
źródło okładki: https://bonito.pl/k-1813864-patrioci
Długo czekałam na taką książkę. Pełną, bezpretensjonalną i po prostu ciekawą. Czasy wojny i okres stalinizmu było piekłem na ziemi. Gdy ktoś dostał się w łapy NKWD, rzadko wychodził z tego żywy.
W książce jesteśmy z naszymi bohaterami przed wojną, gdy dopiero kiełkował komunizm, w czasie wojny i po niej. Każdy myślał, że najgorsze minęło, teraz zaczniemy żyć, a horror dopiero się zaczynał. Nigdy nie było wiadomo, kto następny będzie wrogiem ludu i Stalina.
Głównymi bohaterami powieści są Amerykanka Florence Fein, która rusza statkiem do ZSRR oraz jej syn, który jest jednocześnie narratorem pierwszoosobowym, obok narracji trzecioosobowej. Autorka ciekawie łączy różne wątki np. młodość bohaterki, a za chwilę przenosimy się do Rosji 2006 roku. Postacie są bardzo dobrze nakreślone, każda ma charakter. Bohaterka może nas drażnić swoją naiwnością i często głupotą, ale i tak książkę wspaniale się czyta. Tłumaczka używa za dużo imiesłowów przysłówkowych, ale to takie moje czepianie się żeby nie było za różowo.. Język jest barwny, wyobraźnia działa na czytelnika. Marzy mi się film na podstawie powieści Patrioci, bo warta jest książka adaptacji filmowej.
Ciekawa i graficznie świetna okładka. Książka znajdzie się na Top 10 2018 roku. Gorąco polecam. Maa
Moja ocena 10
Dziękujemy wydawnictwu WAB za możliwość przeczytania wspaniałej książki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz