TYTUŁ: Jak być człowiekiem
TŁUMACZENIE: z duńskiego Justyna Haber- Biały, Agata Lubowicka
WYDAWNICTWO: Mando, Kraków 2020 r.
OKŁADKA: miękka, ze skrzydełkami, stron: 287.
Z okładki:
Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie
Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach, w których ludzi zastępuje się maszynami? Kim tak naprawdę jesteśmy – dziełem Boga czy efektem ewolucji?
Svend Brinkmann zabiera nas w fascynującą wyprawę po Europie, w czasie której towarzyszymy młodemu Andreasowi. Wraz z bohaterem – podróżującym z tajemniczym manuskryptem – dowiadujemy się, dlaczego warto stawiać sobie pytania o naturę człowieczeństwa, poznawać historię i kulturę naszego kontynentu oraz na czym polega najważniejsze zadanie ludzkości. W czasie zwiedzania Francji, Florencji, Pragi i innych miejsc odkrywamy ludzką naturę na sześć sposobów.
Ta opowieść to fascynująca podróż po meandrach człowieczeństwa. Skupia się na wszystkich zagrożeniach i szansach, jakie stwarza sobie człowiek, ale przede wszystkim pozwala zrozumieć, jak skomplikowanymi istotami jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Drogi człowieku, przede wszystkim musisz wiedzieć, że człowiek to jedyna istota, która potrafi zachowywać się nieludzko. To stwierdzenie brzmi jak żart, ale należy je potraktować poważnie.
Svend Brinkmann.
Niezmiernie zaciekawił mnie opis tej książki, bo pytanie: jak być człowiekiem, zajmuje mnie od młodości i będzie mi towarzyszyć aż do śmierci. To ważne pytanie dla naszego jestestwa. Niestety nie każdy je sobie zadaje.
Książka prowadzi nas poprzez ważne dziedziny życia, od początku istnienia człowieka rozumnego, poprzez człowieka społecznego i uczuciowego. Zagłębiamy się w meandry ludzkiego mózgu poprzez filozofię, sztukę, wynalazki- wszystko to, co stworzył człowiek.
Włodzimierz Machnicki: Człowiek a technikaWędrujemy z młodym, osiemnastoletnim Duńczykiem Andreasem po europejskich krajach, gdzie zagłębiamy się w poznanie najważniejszych dzieł ludzkiego umysłu i rąk, ale nie może być tylko pięknie. Musimy też zobaczyć do czego jest zdolny człowiek, bo homo sapiens to nie tylko dobro i piękno, ale także śmierć i niemiłosierne okrucieństwo. Szkoda, że autor nie zabrał Andreasa
do Auschwitz(wspomniał o nim), tylko do czeskiego obozu koncentracyjnego. Każdy człowiek powinien wiedzieć czym były obozy śmierci, by drugi raz nie popełnić tego błędu.
Mamy oczywiście wątki obyczajowe i romantyczne, aby książka nie brzmiała aż tak poważnie.Bardzo cieszę się, że przeczytałam tę pozycję. Autor pisze bardzo interesującym językiem, a tłumaczki są naprawdę dobre w swojej pracy. Świetna jest koncepcja podróży młodego człowieka w poszukiwania człowieczeństwa. Nie ma sztywnych wykładów kim był Platon czy Kierkegaard,a luźno rzucone ciekawe historie. Oczywiście jest mnóstwo informacji o sztuce, co mnie niezmiernie ucieszyło.
Polecam tę książkę ludziom, którzy zastanawiają się czym jest człowieczeństwo, kim jest współczesny człowiek? Myślę, że ta powieść pomoże im w odpowiedzi na to pytanie.Maa
Stanisław Kmiecik: Człowiek bez barier
Moja ocena 10
Dziękujemy Wydawnictwu MANDO za możliwość rozwoju i przeczytania tak pouczającej książki.
Salvador Dali: Melancholia
Ps. Na tym obrazie namalowana jest Polka;).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz