AUTOR: Julia Pańków
TYTUŁ: Twórcze życie we dwoje
WYDAWNICTWO: MUZA SA, Warszawa 2023r.
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, stron 400.
Z okładki:
Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie
Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów?
Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworząc podwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy. Szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Na kartach książki pojawią się nieprzecięte osobowości, w często nieznanej nam wcześniej odsłonie. Wśród nich:
Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u, dzięki której ikony polskiej kultury, tj. Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno.
Współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie – jak sam mówił – mężczyzna dzieckiem podszyty. Ona uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy.
Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivat, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze „Szpilek”.
Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On - pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona – genialna ilustratorka, bezkompromisowa wobec siebie i innych.
Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia.
To wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.
Oh, jak ja kocham biografie, a jeśli akcja dzieje się w czasach PRL-u to już kocham podwójnie. Tak było też z książką Julii Pańków. Pochłonęłam książkę momentalnie. Jej oprawa graficzna jest znakomita, mnóstwo zdjęć, autografy, rysunki. Wspaniała kronika XX wieku. I pięknie napisana,
z sercem dla bohaterów, ze starannością i dopracowana w każdym detalu. Poznajemy mnóstwo ciekawych anegdot, szczegółów z życia twórców, o jakich nie mieliśmy pojęcia.
Miłość i sztuka, sztuka i miłość, bardzo trudne połączenie, bo jak w jednym domu mogą się pomieścić dwie silne jednostki? Artyści? Autorka pokazuje nie tylko życie par, ale także ich oddzielne biografie, które są bardzo interesujące. Mnóstwo włożonej pracy, ale efekt fantastyczny. Teraz wspomnienia
PRL-u przeżywają swój renesans, co bardzo mnie cieszy, bo to moja ulubiona epoka w literaturze
i filmie. W końcu w niej się wychowałam...
Polecam gorąco Maa
Moja ocena 10
Dziękujemy wydawnictwu MUZA SA za możliwość przeczytania znakomitej biografii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz