TYTUŁ: Krzyż pański
SERIA: Sedinum, tom 6
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA, Warszawa 2021 r.
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, stron 608.
Z okładki:
Dwa stare kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45–47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, zapoczątkują śledztwo, które obejmie pół Europy. Co kryje się w ich wnętrzu?
George O’Malley, pracownik Archiwum Narodowego Wielkiej Brytanii, odlicza miesiące do emerytury. Wie już jednak, że ostatnie tygodnie w pracy będą bardzo intensywne. Jego przełożeni oczekują, że jeszcze przed odejściem rozpocznie inwentaryzację dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Wśród regałów pełnych starych faktur i nikomu niepotrzebnych papierzysk znajduje tajemnicze kufry należące do Billa Bentincka, ambasadora Jej Królewskiej Mości Polsce w latach 1945–1947. Ich zawartość prowokuje mnóstwo pytań, na które nie ma jednak odpowiedzi. W kufrach znajdują się przede wszystkim oprawione w skórę księgi i teki pełne dokumentów. O’Malley szybko orientuje się, że ma do czynienia z rodzinnym archiwum, którego ostatnią właścicielką była hrabina Elżbieta Radecka-Mikuliczowa. Jej spadkobierczynią jest mieszkająca w podszczecińskim Dalewie Anna Fleming. Ona i jej wnuczka Karen próbują odszyfrować tajemniczy testament hrabiny.
Gdzie znajduje się trzecia skrzynia, zaginiona, ale wspomniana w testamencie? Czy potomkom hrabiny uda się odnaleźć skarb z czasów Napoleona? I kim są tajemniczy ludzie także biorący udział w wyścigu po spadek? W walce o zaginioną fortunę będą gotowi posunąć się do ostateczności...
Od Francji przez Szczecin aż po Kresy Wschodnie – śledztwo, które prowadzą spadkobiercy hrabiny Radeckiej-Mikuliczowej, obejmie pół kontynentu i kilkaset lat europejskiej historii.
Oto doczekaliśmy się 6 tomu przygód szczecińskiego architekta i jego angielskich przyjaciół. Książka pochłonęła mnie, jak wszystkie poprzednie. Tym razem fabuła nie dotyczy Pomorza Zachodniego, tak bliskiego mojemu sercu, a kresów. I jest to trudny dla nas Polaków temat. Mnóstwo ludzi po II Wojnie Światowej utraciło ogromne majątki, które posiadali na Litwie, Białorusi czy na Ukrainie. (dotyczy to także mojego narzeczonego rodziny). Poznajemy także gang z Moskwy, który namiesza naszym bohaterom. W tym tomie Paulinę- dziennikarkę, dziewczynę Igora, zastąpi Karen siostrzenica architekta.
Jak zwykle dostaniemy rozbudowane opisy architektoniczne, bez tego nie ma książki oraz poznamy wielu ciekawych, prawdziwych ludzi z XVII wieku. Ogrom wiedzy zaprezentował Herman w tej powieści i musiał to jeszcze ciekawie opisać. Połączyć fikcję z prawdą. Moje ukłony w jego stronę. To własnie lubię w książkach pisarza, że uczy mnie naszej trudnej historii i uczy dobrze, bo pamiętamy o niej.
Polecam z całego serca wszystkie tomy z serii Sedinum. A ta część jest dla mnie wyjątkowa. Maa
Moja ocena 10
Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA za wydanie tak wartościowej książki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz