AUTOR: Asne Seierstad
TYTUŁ: Dwie siostry
TŁUMACZENIE: Iwona Zimnicka
WYDAWNICTWO: W.A.B Warszawa 2018
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami stron 262
Z okładki:
Pewnego dnia w październiku 2013 roku Leila i Ayan, dwie somalijskie nastolatki wychowane w Norwegii, postanawiają uciec z domu, by dołączyć do Państwa Islamskiego i jadą do Syrii. Ich śladem rusza zrozpaczony ojciec, który podejmuje heroiczną próbę ocalenia córek. Co skłoniło siostry do tak radykalnej i niebezpiecznej decyzji? Czy uda się wyrwać je z rąk islamistów?
Dwie siostry to mistrzowski reportaż, który czyta się jak thriller, a zarazem głęboka lekcja na temat przekonań religijnych, ekstremizmu i tego, czym jest poświęcenie.
„W islamie nie istnieją żadne prawa człowieka, są jedynie obowiązki i nakazy. Wszystko stworzył Bóg, Bóg decyduje o wszystkim, ludzie są jedynie jego niewolnikami.” (A. Seierstad „Dwie siostry” s 133)
Wyobrażacie sobie, że pewnego dnia wasze nastoletnie córki/siostry wychodzą jak co rano do szkoły, a po kilkunastu godzinach okazuje się, że zmierzają w kierunku Syrii, by dołączyć do islamistów? Sadiq i Sara też sobie tego nie wyobrażali, aż do 17 października 2013 roku. Do głowy, by im nie przyszło, że ich córki z pochodzenia somalijki, wychowane w laickiej socjaldemokratycznej Norwegii, dołączą do ekstremistów. W ślad za córkami podąża zrozpaczony ojciec.
„Kiedy ktoś popełni ridda – porzuci islam – jego krew może zostać przelana. Może zostać zgładzony po wysłuchaniu wyroku, Prorok powiedział bowiem: tego, kto zmienia swoją wiarę, zabijcie!” (A. Seierstad „Dwie siostry” s 117)
Rewelacyjny reportaż, Seierstad włożyła ogrom pracy w powstanie tej książki. Jak sama mówi, aby nakreślić obraz sióstr i zrozumieć ich postępowanie skontaktowała się z całą listą znajomych Ayan (imię zmienione) z Fecebooka oraz obserwujących na Twitterze. Jeździła na spotkania w meczetach w Oslo w Islam Net i w innych religijnych organizacjach młodzieżowych. Ten reportaż ma na celu ostrzeżenie i uświadomienie rodzicom/rodzeństwu, że cos złego się dzieje. Żeby nie bagatelizować radykalnych zmian w nastawieniu do życia swoich dzieci i rodzeństwa. Ta książka zwraca nam uwagę nas role religii. Mianowicie jak ogromnie różni się wiara w Allaha Sary (matki) a jak wypaczoną wizję mają jej córki.
„Pamiętaj o Allahu NA CO DZIEŃ! Jeśli zaufasz Allahowi , zostaniesz wystawiona na próbę strachu, głodu, utraty pieniędzy, cierpienia, lecz cierpliwym zapewnione jest miejsce w Raju. Dostaną nagrodę, która nie będzie miała końca”. (A. Seierstad „ Dwie siostry” s 117)
Tak naprawdę nikt nie wie co skłoniło te nastolatki do dołączenia do ISIS do tak zwanych „żon z Rakki”. Ten reportaż to prawdziwy dramat, który czyta się jak thriller. Asne Seierstad to laureatka wielu nagród dziennikarskich. Wydała m.in. Księgarza z Kabulu (2002), Dzieci Groznego (2007) oraz reportaż o Andersie Breiviku Jeden z nas. Opowieść z Norwegii (2013). Za książkę Dwie siostry otrzymała w 2016 roku norweską nagrodę literacką Brage. Jest również laureatką Lipskiej Nagrody Porozumienia Europejskiego za rok 2018. Osobiście reportaż Dwie siostry zrobił na mnie ogromne wrażenie i polecam tę książkę każdemu czytelnikowi. Naprawdę warto zapoznać się z tym niestety nadal aktualnym problemem. Doskonała książka. Justyna.ju
Moja ocena 10
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania rewelacyjnej książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu W.A.B
To już trzecia recenzja tej książki , przeczytana w polskiej blogosferze. Twoja też jest (recenzja) bardzo dobra. Zastanawiam się nad tymi nastolatkami...
OdpowiedzUsuńUwielbiam tę pisarkę. Z niecierpliwością czekam na kolejne jej książki. Chyba największe wrażenia zrobił na mnie "Księgarz z Kabulu", chociaż wszystkie pozostałe też mnie porażają swoją tematyką i głęboką analizą charakterów i postępowania bohaterów /dwie siostry, ich ojciec, Andreas Brejwik/.
OdpowiedzUsuń