wtorek, 27 sierpnia 2024

"Geniusz czy dziwak? O chłopcu z zespołem Aspergera" Joanna Stalka - Jarska

AUTOR: Joanna Stalka - Jarska

TYTUŁGeniusz czy dziwak? O chłopcu z zespołem Aspergera

WYDAWNICTWO: Impuls, Kraków 2024r.

OKŁADKA: miękka, stron: 53

 Z okładki:

Kosma to uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej. Jego zainteresowania są dość nietypowe jak na przeciętnego ośmiolatka. Uwielbia cyfry, grę na gitarze i perkusji oraz miejskie autobusy. Nie lubi deszczu, za ciasnych kaloszy, hałasu, wędzonej makreli i niespodzianek.

Po wakacyjnej przerwie Kosma wraca do szkoły. W klasie poznaje dwóch nowych uczniów. Podczas pierwszej wspólnej zabawy dochodzi do sprzeczki. W trakcie szarpaniny chłopcy obrzucają się ostrymi słowami. Kosma słyszy od nowego kolegi, że: „jest nienormalny, bo ma asburgera”. Chłopiec próbuje rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, co to oznacza. Mama wyjaśnia mu, że ma zespół Aspergera. Kosma wreszcie rozumie swoje nietypowe zachowania i reakcje.


Joanny Stalki - Jarskiej nie trzeba przedstawiać znawcom tematu autyzmu. Jednak znajdą się osoby, które dopiero zetknęły się ze spektrum i wszystko jest dla nich nowością. Właśnie otrzymały diagnozę, że ich dziecko ma ZA (zespół Aspergera) i co z tym zrobić? Należy znaleźć odpowiednie pozycje, a Pani Jarska pisze tak prosto, jasno i z własnego długoletniego doświadczenia, że warto sięgnąć po jej wszystkie książki.



Ta mała książeczka będzie bardzo odpowiednia dla całej rodziny dziecka z ZA. Opisane w niej jest życie i funkcjonowanie ośmioletniego chłopca z zespołem Aspergera w szkole i w domu, Jego relacje z dorosłymi i rówieśnikami. Poznajemy problemy Kosmy ze swoim ciałem, odczuciami i niezrozumieniem inności. Dowiadujemy się także, jakie talenty otrzymał chłopiec.

Jest to piękna książeczka o tolerancji inności, walce z przeciwnościami. Znajdziemy w niej także ładne ilustracje Anny Andrzejewskiej.

Życzyłabym  każdej rodzinie dziecka w spektrum takiej szkoły, wychowawcy, przyjaciół, jakich ma Kosma. Tej tolerancji dla jego deficytów. Książka powinna znaleźć się w każdej szkole, by dzieci mogły poznać i zrozumieć atypowego kolegę lub koleżankę.

Polecam z całego serca

                                                                                                                                                   Maa

Moja ocena 10

Dziękuję wydawnictwu Impuls za możliwość przeczytania tak ważnej pozycji oraz przekazanie książek mojej placówce. 



1 komentarz:

"Speed cups" - recenzja gry

   Speed cups  to familijna gra zręcznościowa dla  2-4 osób od 6 roku życia.  ZAWARTOŚĆ: 36 kart z obrazkami 20 kubeczków (4 zestawy po 5 ku...