niedziela, 24 września 2017

"Nie podchodź bliżej" Katarzyna Misiołek

AUTOR: Katarzyna Misiołek
TYTUŁ: Nie podchodź bliżej
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa2017
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, 352 strony
Z okładki:
Dorota i Natasza. Kiedyś były niemal jak siostry. Jedna -  wychowywana przez rozchwianą emocjonalnie samotną matkę druga – córka alkoholika, pochodząca z pełnego przemocy domu. Dziś Dorota ułożyła sobie życie. Związana z przystojnym prawnikiem, mieszka w eleganckiej willi nad brzegiem morza i jest szczęśliwa. Jej nastoletnia córka znalazła w jej partnerze ojca, a ona sama w końcu znalazła bezpieczną przystań. Natasza na wiele lat zniknęła z jej życia. Pewnego dnia pojawia się nieoczekiwanie w rodzinnym miasteczku. Dawna bliskość szybko odżywa. Obie cieszą się czasem spędzanym w swoim towarzystwie , jednak nad ich przyjaźnią powoli zaczynają się zbierać ciemne chmury.


Tym razem przenosimy się nad morze, by poznać historię przyjaźni dwóch kobiet. W dzieciństwie niemal jak siostry nie rozłączne. W życiu dorosłym ich relacja zaczyna być bardziej toksyczna. A może była taka od samego początku?
Dorota i Natasza obydwie wychowane w rodzinach dysfunkcyjnych. Dora mieszkająca z samotną
Nie podchodź bliżej przeczytałam w mgnieniu oka. Temat ciężki i trudny. Opisany w empatyczny sposób sprawia, że opowieść Doroty przeżywamy równie mocno jak ona sama. Pani Katarzyna świetnie sprawdza się w powieściach psychologiczno – obyczajowych. To co odróżnia Misiołek od innych pisarzy, to niezwykła lekkość (tak to wygląda od strony czytelnika) w stworzeniu prawdziwej historii z prawdziwymi bohaterami i najszczerszymi emocjami. Nie podchodź bliżej rewelacyjna powieść. Nie mogło być inaczej. Gorąco polecam. Justyna.ju
nieszczęśliwą matką. Tasza córka alkoholika i ofiara przemocy domowej. Po wielu latach nieobecności w rodzinnym mieście pojawia się Natasza. Początkowo Dorota jest zachwycona niespodziewaną wizytą przyjaciółki. Niestety z czasem pojawia się cień na relacjach obu pań.

Moja ocena 9

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania rewelacyjnej książki serdecznie dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA

piątek, 22 września 2017

II Edycja Akcji Tysiąc powodów by czytać

To już ostatni tydzień zgłaszania się szkół do drugiej edycji akcji Tysiąc powodów by czytać - to element szeroko zakrojonego programu wspierania czytelnictwa wśród dzieci i ma na celu wciąganie najmłodszych w fascynujący świat literatury. Dziesięciu bibliotekom, wyłonionym w głosowaniu internetowym, Empik podaruje po 1000 książek. Do konkursu mogą zgłaszać się wszystkie publiczne i społeczne szkoły podstawowe.
Empik zaprasza biblioteki ze wszystkich publicznych i społecznych szkół podstawowych z całej Polski do udziału w akcji „Tysiąc powodów by czytać”. To element szeroko zakrojonego programu wspierania czytelnictwa wśród dzieci i ma na celu wciąganie najmłodszych w fascynujący świat literatury. Dziesięciu bibliotekom, wyłonionym w głosowaniu internetowym, Empik podaruje po 1000 książek. Druga edycja „Tysiąc powodów by czytać” rusza 4 września.


Szkolna biblioteka to miejsce, w którym dzieci zaczynają swoją przygodę z czytaniem. To tam odkrywają fascynujące przygody „Dzieci z Bullerbyn” i dzięki nim uczą się jak ważna jest przyjaźń, tam zaczynają poszukiwania magicznego błękitnego koralika ze świata „Karolci”, czy podpatrują figle „Mikołajka”. Oprócz klasycznych tytułów z kanonu literatury dziecięcej i lektur szkolnych najmłodsi trafiają w bibliotekach na najnowsze wydawnictwa, powieści i albumy. Dzięki pięknym ilustracjom i wciągającym historiom kształtują one w maluchach nawyk sięgania po książki. Empik wspiera szkoły w zapełnianiu bibliotecznych półek najbardziej rozchwytywanymi pozycjami, dlatego już po raz drugi organizuje akcję i konkurs pod hasłem „Tysiąc powodów by czytać”, dzięki któremu aż dziesięć podstawówek będzie mogło spełnić czytelnicze marzenia uczniów.


Zgłoszenia bibliotek z publicznych i społecznych placówek z całej Polski będą przyjmowane od 4 do 27 września na stronie www.empik.com/biblioteki. Konkursowe zadanie dostarczy uczniom nie lada frajdy. Polega na zrobieniu zdjęcia, na którym dzieci zaaranżują scenkę, która będzie stanowić okładkę dowolnie wybranej książki. Dołączą do niego tekst uzasadniający wybór danej książki oraz opis przygotowań do realizacji sesji zdjęciowej.
Zwycięzców w konkursie „Tysiąc powodów by czytać” wybiorą internauci w głosowaniu. Nagrody zostaną przyznane 10 bibliotekom w dwóch kategoriach. Ciężarówka wypakowana tysiącem książek pojedzie do każdej z pięciu zwycięskich szkół w kategorii do stu uczniów i do każdej z pięciu szkół-laureatek, w których uczy się więcej niż setka dzieci. Dodatkowo 500 pierwszych podstawówek, które zgłoszą się do akcji, otrzyma foto książkę ufundowaną przez Empikfoto.

Ponieważ biblioteki szkolne to często pierwsze i jedyne miejsca kontaktu dzieci z książkami, Empik chce, by szkoły same decydowały, które tytuły z oferty sklepu wybiorą do bibliotecznych zbiorów. W ubiegłym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które zostały uznane za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2016. Dlatego też opracowanie graficzne tegorocznej edycji konkursu „Tysiąc powodów by czytać” powierzono ilustratorowi „Niesamowitych przygód...”, Danielowi de Latourowi. Artysta, który jest laureatem wielu prestiżowych nagród tworzy także dla dorosłych, ale – jak sam przyznaje – pracując nad książkami dla dzieci, może bez skrupułów rysować tak, jak lubi najbardziej: dużo i wszędzie. Niektóre rysunki są inspirowane twórczością jego dzieci.

Akcję „Tysiąc powodów by czytać” wspierają uczestnicy programu Mój Empik. Każda transakcja dokonana przy użyciu karty stanowi cegiełkę wspierającą rozwój czytelnictwa wśród dzieci i przyczynia się do odkrywania przez nie niezwykłego świata literatury.

regulamin i szczegóły: http://www.empik.com/biblioteki 
pytania: biblioteki@empik.com, tel.(22) 551 32 83 (w godz.9.00-15.00)
zgłoszenia: 4-27 września
głosowanie: 2-22 października
wyniki: 26 października

niedziela, 17 września 2017

" Najsztub i Sumińska. O Polsce,strachu i kobietach".Stanisławska I.A

AUTOR: Irena A. Stanisławska
TYTUŁ: Najsztub i Sumińska.O Polsce,strachu i kobietach
WYDAWNICTWO: Czarna Owca, Warszawa 2017
OKŁADKA; miękka, stron 167


Z okładki:

Dwie jakże różne osobowości. Piotr Najsztub – popularny dziennikarz, człowiek o artystycznych zainteresowaniach, lekko podchodzący do życia, przez wielu uważany za ekscentryka, i Dorota Sumińska – lekarz weterynarii, osoba o wielkim sercu i z nie mniejszym poczuciem obowiązku. Irena A. Stanisławska rezygnuje tym razem z klasycznego wywiadu na rzecz rozmowy trojga znajomych. Taką bardzo życiową – o motywach podejmowanych decyzji, stosunku do innych ludzi, chwilach szczęścia i obawach, rozczarowaniach i marzeniach, umiejętności radzenia sobie w szczególnych sytuacjach. Oprócz licznych porównań ze światem zwierząt nie brak tu słownych utarczek, plotek, anegdot i kawałów. Czytelnik nawet nie zauważa, kiedy sam daje się wciągnąć w dialog i rozpoczyna dyskusję z rozmówcami.



      Z wielką ochotą sięgnęłam po tę książkę, bo uwielbiam Dorotę Sumińską( ci, którzy mnie znają, wiedzą dlaczego). Bardzo cenie także Piotra Najsztuba za jego ciętą ripostę, szczerość i non konformizm. I moja intuicja mnie nie  zawiodła. Oboje okazali się świetnymi rozmówcami, a ich rozmowy były bardzo ciekawe i pouczające. Najsłabszym ogniwem była prowadząca wszystkie rozmowy- pani Irena A. Stanisławska. Jej obecność była właściwie zbędna, a gdy próbowała z nimi dyskutować, to wypadała blado i mało inteligentnie.                       Sumińska to wulkan energii, kobieta z pasją i ideą, bardzo inteligentna. Dla mnie wzór do naśladowania. Za to Najsztub jest jej przeciwieństwem. Stoik,ekscentryk,artysta, introwertyk, samotnik. 
     Mimo tak ogromnych różnic, a właściwie dzięki nim, byli tak interesującą parą w tym wywiadzie. Dużo ciekawych faktów odkrył pan Piotr przed czytelnikami i jeszcze z większą sympatią patrzę na niego, a panią Dorotę po prostu kocham. Polecam gorąco Maa
Moja ocena 10

Dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca za możliwość przeczytania świetnej książki.

niedziela, 10 września 2017

"Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno" Raphaelle Giordano

AUTOR: Raphaelle Giordano
TYTUŁ: Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno
TŁUMACZENIE: z francuskiego Krystyna Szeżyńska - Maćkowiak
WYDAWNICTWO: MUZA SA Warszawa 2017
OKŁADKA: miękka, ze skrzydełkami 272 strony
Z okładki:
Wydaje się, że trzydziestoośmioletnia Camille ma wszystko, czego trzeba ,męża, dzieci, dobrą pracę. Dlaczego więc ciągle ma wrażenie, że szczęście wymyka się jej z rąk? Pragnie tylko jednego: odnaleźć tę właściwą drogę i cieszyć się życiem. Kiedy poznany przypadkowo rutynolog Claude proponuje jej nietypową pomoc w osiągnięciu tego celu, przyjmuje ją bez wahania.  Camille uczy się bycia kreatywną, krok po kroku odmienia swoje życie, zrywa z nużącą rutyną i rusza na podbój świata, by spełnić swe marzenia…


Twoje drugie życie… to powieść o tematyce rozwoju osobistego. Giordano w dość nowatorski sposób postanowiła nam przybliżyć tajniki zmiany na lepsze.
Tak o to poznajemy Camille, która z pozoru ma wszystko, czego w życiu można chcieć. Kochającego męża, dziecko. Niestety Camille ma nieodparte wrażenie, że coś ją omija. Nie czuje się spełniona. W splocie (nie)przypadkowych zdarzeń poznaje Claude, który proponuje jej nietypową pomoc. Camille dzięki nie konwencjonalnym metodom wywraca swoje życie do góry nogami.
Autorka po przez historię przeciętniej paryżanki, pokazuje nam jak można coś zmienić, ulepszyć. Aby stać się bardziej kreatywnym, nie bać się spełniać swoich marzeń. Niestety historia jest dość płytka. Brak zarysu psychologicznego głównej bohaterki, pogrąża książkę jeszcze bardziej. Raphaelle skupia się przede wszystkim na zareklamowaniu swoich metod coachingu, niż na stworzeniu dobrej, wciągającej historii dojrzałej kobiety. Która pragnie spełnić się w życiu i przeżyć go po swojemu. Czyta się szybko. Język prosty, by nie powiedzieć prostacki. Okraszony cudzymi złotymi myślami. Stanowczo za dużo cytatów. Nie tego się spodziewałam. Polecam tym czytelnikom, którzy akurat mają ochotę na coś lekkiego, nie koniecznie ambitnego. Na pewno nie dla osób faktycznie szukających porad jak zacząć od nowa. Historia Camille opisana jest infantylnie, wręcz denerwuje. Tu nie znajdziecie porady jak odpowiednio podejść do takiej zmiany. W świecie głównej bohaterki przychodzi wszystko od tak… po prostu. Trochę nie życiowo. Mam nadzieje, że Raphaelle do roli trenerki kreatywności przykłada się dużo lepiej niż do roli pisarki. Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno, to jedyna książka, gdzie tytuł jest dłuższy i bardziej głęboki niż sama fabuła. Dla mnie słabo, może inni docenią Raphaelle Giordano. Justyna.ju

Moja ocena 4

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu MUZA SA


niedziela, 3 września 2017

" Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica" Kuba Wojtaszczyk

AUTOR: Kuba Wojtaszczyk
TYTUŁ: Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica
WYDAWNICTWO: Akurat, Warszawa 2017
OKŁADKA : miękka, stron 288.

Z okładki:
Rok 1945. Po trochę jeszcze wojennej, a trochę powojennej Polsce wędruje należący do tajemniczego właściciela cyrk, a w nim galeria niezwykłych, zagadkowych postaci: karzeł Szczepan, który wciela się w rolę Hitlera, Lena – przedwojenna „kobieta-guma”, Damiel – nazista z Łodzi, udający niemowę volksdeutsch Cassiel, a przede wszystkim podająca się za wróżkę Irminę, cudem ocalała Felicja i przechrzczony Żyd Moryc. Dramatyczne, chwilami wręcz surrealistyczne losy tych ludzi splatają się w fascynującą opowieść o strachu, niepewności jutra i wielkiej potrzebie miłości. Ważna, nietuzinkowa książka autora, który już teraz w pełni zasługuje na opinię jednego z najciekawszych polskich pisarzy młodego pokolenia.



     Książka młodego autora ma bardzo ciekawy temat i treść. Interesują mnie czasy powojenne. Wiem, że rzeczy, które opisuje autor działy się naprawdę. Niestety skala brutalności, jaka przetacza się przez niedługą, książkę, bo raptem 288 stron, mnie dobiła i wprowadziła w zły nastrój. Chciałam książkę jak najszybciej skończyć, tak mnie bolała. Czytałam dużo brutalnych książek, jak na przykład powieści Krajewskiego, ale z tej książki epatuje brutalność z każdej strony. Czuć, że autor to lubi. Aż czeka się kto następny zginie. 
       Styl pisarstwa bardzo fajny,ale za tę brutalność obniżam mu ocenę. Maa
Moja ocena 5

Dziękujemy wydawnictwu AKURAT za możliwość przeczytania książki.