sobota, 24 czerwca 2017

"Omnium" Richard A. Antonius


AUTOR: Richard A. Antonius
TYTUŁ: Omnium 
WYDAWNICTWO : Warszawskie Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2017
OKŁADKA:  miękka, stron 448


Z okładki: Jest rok 1956. Mały Adam mieszka z rodzicami w Krakowie. Jego ojciec Zenon nadal piastuje wysokie stanowiska polityczne, matka Róża nie chce udzielać się w partyjnych kręgach. Szyje w domu i wychowuje Adama. Jest w bardzo złym stanie, rozchwiana emocjonalnie z powodu szykan, jakie stosuje wobec niej Zenon.
Mąż, działacz partyjny, prowadzi bujne życie erotyczne i angażuje się w wiele działań, które mają mu zapewnić miejsce w Sejmie, jako posłowi z Nowego Sącza. Znienawidzony tam Zenon otrzymuje pogróżki, a raz nawet ktoś usiłuje włamać się do jego mieszkania, rozbijając mu drzwi siekierą.
Zenon angażuje się w produkcję leku na podniesienie wydajności o nazwie diabol. Jego prototyp uzyskał od szwajcarskich naukowców. Testuje ten lek na synu i na zaprzyjaźnionych członkach partii. Wraz z doktorem Norbertem Drupaczyckim badają wpływ elektrowstrząsów na poprawę możliwości organizmu ludzkiego. Zenon sam jest królikiem doświadczalnym, poddaje się badaniom bez umiaru, podobnie jak Krasnodarska, nauczycielka Adama i jednocześnie kochanka jego ojca.      Autor książki o obco brzmiącym nazwisku to Ryszard Antoniszczak, urodzony w Nowym Sączu. Artysta plastyk,reżyser,ilustrator. Jednym słowem człowiek orkiestra.
   Co mogę powiedzieć o  książce? Jest dziwna.Ciężko ją zaklasyfikować do jakiegokolwiek gatunku literackiego.Jest to powieść obyczajowa z elementami science fiction? Przybywają kosmici,ale nie wiele się o nich dowiadujemy.Ciężko zrozumieć, o co autorowi chodzi.Ja uwielbiam czytać o czasach socrealizmu,dlatego, gdy jest taka tematyka,to ja dostaję  książki do recenzji.Ale tu komunizm i kosmici nie współgrają ze sobą.To się nie klei. Same czasy lat pięćdziesiątych  są super ujęte i opisane .
     Wątki z innego świata i wujka czarodzieja na rowerze, są tak ujęte, jakbym czytała książkę dla małych dzieci.Trochę się czułam jak za dawnych lat i to było bardzo miłe uczucie i za to dziękuję autorowi. Maa
Moja ocena 6

Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu MUZA SA za możliwość przeczytania książki.
Prześlij komentarz