niedziela, 19 lutego 2017

''Polki,które zadziwiły świat " Joanna PuchalskaAUTOR: Joanna Puchalka
TYTUŁ :Polki, które zadziwiły świat
WYDAWNICTWO : Warszawskie Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2016
OKŁADKA : twarda, stron 384


Z okładki:

Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. W burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę. Na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek wychowywania dzieci i zapewnienia rodzinie bytu, albo bezpośrednio towarzyszyły mężczyznom w walce, nie raz zadziwiając swoim męstwem. Wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień.


Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym piękne, utalentowane, eleganckie, dzielne patriotki. Były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość.

Spełniając swoje marzenia, zapisały jednocześnie piękne karty w historii naszego kraju.     Poznajemy trzynaście niezwykłych Polek. Wymieńmy choć kilka. Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztyn była pierwszą w Polce kobietą, która oficjalnie utrzymywała się z wykonywania zawodu lekarza, swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych, jakiś czas pracowała w paryskim laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Janina Lewandowska była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu. Została pilotem szybowcowym i samolotowym. Jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem. Maria Anto, malarka, laureatka wielu nagród i wyróżnień. W latach 70. XX wieku związana była z galerią Cortina w Mediolanie.
    Biografie to mój ulubiony rodzaj beletrystyki. Lubię czytać o niezwykłych kobietach, w tak zdominowanym przez mężczyzn świecie . Nie mogłabym odpuścić sobie takiej książki, gdzie poznajemy naprawdę znakomite, choć mało znane w szerszym kręgu kobiety.
  O autorce nie wiele możemy się dowiedzieć, oprócz tego, że związana jest z Nowogródczyzną,ukończyła historię sztuki i pisze książki .
    Kobiety przedstawione w książce prawie we wszystkich przypadkach to bohaterki narodowe walczące na wojnach,w powstaniach, w ruchach narodowo- wyzwoleńczych . Z drugiej strony mamy aktorkę,sportowca,lekarkę ,chemiczkę, poetkę, same wybitne osobowości .
Bardzo mnie wzruszyły postawy większości bohaterek,miałam łzy w oczach. Tylko lekarka przeraziła swą obojętności w stosunku do swych dzieci,ale to jedyna negatywna postać w tej książce.
Książka kierowana jest dla każdego czytelnika, który lubi biografie i chce poznać cześć naszej polskiej historii.
     Okładka twarda, mnóstwo zdjęć, papier dobrej jakości jak to zwykle bywa w MUZIE SA. Książka dopracowana pod każdym szczegółem.

Polecam gorąco Maa

Moja ocena 10.

Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Muza SA za możliwość przeczytania tak interesującej książki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz