poniedziałek, 25 marca 2013

"geim" - Anders De La Motte

Tytuł: [geim]
Autor: Anders De La Motte
Tłumaczenie: ze szwedzkiego Paweł Urbanik
Wydawnictwo: Czarna Owca Warszawa 2012r
Okładka: miękka, Stron 447Henrik HP Pettersson to 30 letni totalny idiota w dodatku bezrobotny, zadufany, impulsywny i niedoceniany. Wszystko to zwala na kark nieszczęśliwego dzieciństwa i złych relacji z ojcem. Pewnego dnia HP znajduje telefon komórkowy, który zaprasza go do Gry w Alternatywną Rzeczywistość. Co robi idiota? Tak, przyjmuje zaproszenie. Po zadaniu próbnym przychodzą kolejne, bardziej fascynujące i niebezpieczne. Jak daleko HP posunie się aby zostać nr 1 w grze, żeby mieć jak najwięcej fanów, którzy jego wyczyny śledzą w sieci.? 


Rebecca Normèn jest przeciwieństwem HP. Opanowana wręcz do przesady kontroluje swoje życie, szybko pnie się po szczeblach kariery. Po prostu idealne życie…do czasu. Rebecca dostaje tajemnicze liściki które znajduje w swojej szafce. Ktokolwiek je pisze wie więcej niż powinien. Czy ktoś się z nią bawi? 

Podczas gdy gra stopniowo wkracza w życie HP i Rebeccki, ich światy nieuchronnie się łączą. Pochłonięty kolejnymi zadaniami HP zaczyna sobie zdawać sprawę, że Gra to śmiertelne niebezpieczeństwo.


Geim jest debiutem Andersa De La Motte i to debiutem bardzo udanym. Autor miał super pomysł na książkę i świetnie pomysł ten zrealizował. Geim jak to dobra gra wciąga od samego początku. Mocną stroną książki jest główny bohater Henrik HP Pettersson, lubimy go, chociaż nas niemiłosiernie irytuje. Geim jest napisana w stylu nowatorskim językiem zabawno – wulgarnym, mimo, że wulgaryzmów pada dosyć sporo   z ust HP zupełnie one nie rażą, przeciwnie nadają charakteru postaci HP. Jestem pod wrażeniem, naprawdę dobrze napisana książka. Nie nudzi, jest wyzuta z jakichkolwiek nie potrzebnych refleksji po prostu tylko akcja, akcja i akcja. Chyba nikt się nie spodziewał, że były oficer policji Anders De La Motte do niedawna dyrektor ds. bezpieczeństwa w jednej z największych na świecie firm IT a obecnie pracujący jako konsultant ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Okaże się najbardziej nowatorskim i ekscytującym szweckim autorem nowego pokolenia pisarzy kryminalnych. [JU]
Moja ocena 9

Powieść Geim to świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka. Autor czuje to, co pisze – sam w końcu był policjantem. Jego bohaterowie mówią różnymi stylami, mają wyraźne charaktery. Książka jest dowcipna i zabawna, a jednocześnie trzymająca w napięciu. Nie da się nie lubić głównego bohatera HP i jego przyjaciół. Autor zadaje istotne pytanie czytelnikowi: Czy wszystko jest grą? Czy świat, w którym żyjemy, nasza rzeczywistość, to tylko gra? Czasami tak mi się wydaje. Polecam gorąco.[MAA]

Moja ocena 9

1 komentarz:

  1. Mam wypozyczoną i niedlugo przeczytam. Fajna recenzja. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń