wtorek, 26 stycznia 2021

"Nasi Nobliści" Maria i Przemysław Pilichowie


 AUTOR: Maria i Przemysław Pilichowie

TYTUŁ: Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna.

WYDAWNICVTWO: Warszawskie Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2020 r.

OKŁADKA: twarda, stron 576.

Z okładki:

W 2019 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Olga Tokarczuk. To już piąta Nagroda Nobla dla polskich pisarzy. Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską oraz laureata pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsa czy naszą dwukrotną noblistkę, Polkę wszech czasów Marię Skłodowską-Curie wszyscy znają. Ale nie wszyscy wiedzą, że z naszym krajem związanych jest kilkudziesięciu innych laureatów Nagrody Nobla. Przybliżamy portrety literackie 56 noblistów urodzonych w Polsce w jej obecnych granicach i na Kresach Wschodnich bądź o polskich korzeniach. Wymieńmy tylko kilku:

Albert Michelson, amerykański fizyk, zwany apostołem światła, urodził się w Strzelnie na Kujawach i do końca życia uważał się za Polaka.

Józef Rotblat urodził się w Warszawie, w 1938 roku obronił pracę doktorską z fizyki na uniwersytecie w Warszawie. Z Polski wyjechał w 1939 roku. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał w 1995 roku. Do końca życia biegle mówił po polsku. Mówił, ze jest Polakiem z brytyjskim paszportem.

Andrzej Wiktor Schally laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny jest synem polskiego generała Kazimierza Schally ego, który był szefem Gabinetu Wojskowego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. Do dziś w Polsce mieszka rodzina noblisty.

Klaus von Klitzing urodził się w Środzie Wielkopolskiej jest laureatem Nagrody Nobla z fizyki. Jego rodzice mówili po polsku. Uczony był w Polsce wielokrotnie.

Tadeusz Reichstein – twórca witaminy C, urodził się we Włocławku. Jego rodzice, Żydzi, byli wielkimi polskimi patriotami. Synowi nadali imię po Tadeuszu Kościuszce. Uczony uważał się za Szwajcara polsko-żydowskiego pochodzenia.

Frank Wilczek, laureat Nagrody Nobla z fizyki jest wnukiem Jana Wilczka, żołnierza w armii gen. Józefa Hallera. Od 2020 roku młodym polskim naukowcom wręczana jest Nagroda im. Franka Wilczka.

Roald Hoffmann urodził się w Złoczowie ( na obecnej Ukrainie), Nagrodę Nobla otrzymał w 1981 roku w dziedzinie chemii. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych chemików wszech czasów. Polskę odwiedził kilka razy. Dzieci uczonego mają drugie, polskie imiona, Hillel Jan i Ingrid Helena.

56 niezwykle ciekawych, niekiedy wręcz zaskakujących historii.

        Gdy zobaczyłam tę pozycję w nowościach wydawniczych, to od razu wiedziałam, że muszę zdobyć książkę. Już sama szata graficzna, gruba, elegancka  okładka przyciąga czytelnika. Przede wszystkim jednak najważniejsza dla mnie jest Olga Tokarczuk, którą ogromnie lubię i chcę o niej wiedzieć jak najwięcej. Druga była Maria Skłodowska- Curie, o której czytałam z zapartym tchem.

         Biografie przestawione w tym tomie są bardzo ciekawe, mnóstwa rzeczy nie wiedziałam              o naszych noblistach, jest to kopalnia wiedzy o nich. Bardzo ciekawe są też zdjęcia, których jest całe mnóstwo. O wielu znakomitych postaciach nawet nie wiemy, że byli Polakami, którzy przyjęli np. obywatelstwo amerykańskie. Sporo też się dowiemy o kontekście historycznym. Przy Henryku Sienkiewiczu czułam pewien niedosyt poznawczy, ale tekst o Marii Skłodowskiej -Curie był fantastyczny.

         Polecam serdecznie tę pozycję przede wszystkim miłośnikom biografii i polonistom, ale każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie. Maa

Moja ocena 10

Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu MUZA SA za możliwość przeczytania wspaniałej książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Rajski ogród" Ernest Hemingway

AUTOR : Ernest Hemingway TYTUŁ : Rajski ogród TŁUMACZENIE z języka angielskiego: Ewa Borówka WYDAWNICTWO : Marginesy, Warszawa 2024r. OKŁAD...