niedziela, 31 maja 2020

"Bliżej niż myślisz" Ewa Przygryda

AUTOR: Ewa Przygryda
TYTUŁ: Bliżej niż myślisz
WYDAWNICTWO:  Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2020
OKŁADKA: miękka, stron 319
Z okładki:
Spowita jesienną mglą Gdynia tuż po sezonie. Niewielki pensjonat i wynajmująca w  nim pokój tajemnicza kobieta, która znika w bagażniku samochodu należącego do zamaskowanego mężczyzny. Taką scenę widzi Nika, właścicielka pensjonatu, kiedy obserwuje swoją posesję na podglądzie kamer monitoringu.
Czy była świadkiem zabójstwa, czy to umysł, zamroczony lekami i alkoholem, płata jej takie makabryczne figle? Policja trzyma się tej drugiej wersji, mając na uwadze zły stan psychiczny Niki i jej niedawny powrót ze szpitala psychicznego. Tym bardziej, że w pensjonacie nie udaje się znaleźć żadnych dowodów potwierdzających obecność tajemniczej kobiety...
Nika rozpoczyna własne śledztwo. Dzięki znajomemu hakerowi i aplikacji Find Face, poznaje tożsamość kobiety, która wynajęła pokój w jej pensjonacie. Dominika Kalita, wizażystka gwiazd, naprawdę istniała, ale okazuje się, że oficjalnie nie żyje od dwóch lat. Podobno miała paść ofiarą seryjnego mordercy, który grasował w okolicach trójmiejskiej obwodnicy.
Nika angażuje się w niebezpieczną grę w mrocznym świecie show-biznesu pełnym kłamstw, manipulacji i szybkich pieniędzy. Czy Kalitę naprawdę zamordowano? A może Nika znowu wpadła w sidła swojego szaleństwa?


Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie <Albert Einstein>

Nika Werner właścicielka pensjonatu w Gdyni na ekranie monitoringu widzi jak ktoś wynosi z wynajmowanego pokoju ciało. Dzwoni na policję. Niestety zniknęło nagranie! Nika w swoim życiu przeszła wiele złego. Uzależniona od antydepresantów i alkoholu. Dla policji jest zupełnie nie wiarygodna. Werner widząc opieszałość służb, bierze sprawy w swoje ręce. Zagrożenie jest bliżej niż Nika myśli...

Opis brzmi znajomo? Bez wątpienia książka inspirowana bestselerem 2018 roku Kobieta w oknie. Pytanie czy Polska wersja jest tak samo fenomenalna jak oryginał? Bliżej niż myślisz, to bardzo dobry thriller. Świetnie się czyta. Główna bohaterka niezwykle doświadczona przez los, walczy z traumami przeszłości. Pomysł choć po części ukradziony też genialny. Podrasowany, osadzony w Polskich realiach intryguje czytelnika co raz nowymi zaskakującymi faktami.

Niestety autorka nie do końca weszła w umysł tak z traumatyzowanej kobiety. To wszystko jest zbyt płytkie. Pozbawione klimatu psychozy. W książce J.A. Finn czytając relacje Anny Fox ja jej wierzyłam i razem z nią miałam wątpliwości. Bo to, co zaszło w tamtym domu nawet dla czytelnika nie było do końca jasne. Czy to fakt, czy kolejne urojenia zamroczonego alkoholem i lekami umysłu Anny.

Natomiast w Bliżej niż myślisz mimo, że stopniowo dowiadujemy się co spotkało główną bohaterkę i dlaczego jest w takim a nie innym punkcie swojego życia. Książka kompletnie pozbawiona jest aury tajemniczości. Pomysł kogo obsadzić w roli sprawcy, banalny. Odgadłam już na samym początku. I każdy nałogowy czytelnik kryminałów równie szybko wpadnie na jego trop. Reasumując książkę czyta się tak szybko i przyjemnie, że nie sposób ocenić jej źle. Bliżej niż myślisz to naprawdę bardzo dobry thriller. Polecam Justyna.ju

Moja ocena 7

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza