czwartek, 6 lutego 2020

" Przy stole z Hitlerem" Roella Postorino

AUTOR: Rosella Postorino
TYTUŁ: Przy stole z Hitlerem
TŁUMACZ: Tomasz Kwiecień
WYDAWNICTWO: W.A.B. Warszawa 2019
OKŁADKA: miękka, stron 336
Z okładki:
 Pewnego ranka do drzwi Rosy Sauer pukają esesmani, aby oznajmić jej, że została powołana do bycia testerką Hitlera. Trzy razy dziennie ona i dziewięć innych kobiet będzie w tajnej siedzibie w Wilczym Szańcu próbować potraw przeznaczonych dla Fuhrera. Zmuszone do jedzenia tego, co mogłoby je zabić, degustatorki zaczynają dzielić się na dwie grupy: fanatyczki lojalne wobec Hitlera oraz kobiety takie jak Rosa, upierające się, że nie są nazistkami, pomimo że każdego dnia ryzykują własne życie dla przywódcy. 


Rytm posiłków, z których każdy może być ostatnim, nie przeszkadza kobietom nawiązać przyjaźni, porzdądać, wreszcie kochać. Choć są traktowane niemal jak więźniarki, nadal targają nimi pragnienia młodości. W swej powieści Rosella Postorino odważnie zagłębia się w dwuznaczność ludzkich impulsów i relacji, by zadać pytanie o to, co znaczy być i pozostać człowiekiem.




Książka inspirowana życiem degustatorki Hitlera, Margot Wolk. O swojej roli w czasie wojny i doświadczeniach w jadalni w Wilczym Szańcu, milczała do 2012 roku. W wieku 95 lat odważyła się opowiedzieć swoją historię reporterowi Berliner Zeitung. Ten wstrząsający artykuł trafił w ręce Roselli Postorino. Po tej lekturze Włoszka postanawia odszukać Margot i na podstawie jej przeżyć i wspomnień napisać powieść. Niestety Postorino spóźnia się, w wieku 96 lat jedyna ocalała degustatorka (w 1944 roku uratował ją pułkownik sowieckiej armii, pozostałe zostały rozstrzelane) zmarła. Fakt ten nie przeszkodził pisarce w stworzeniu powieści inspirowanej życiem Margot Wolk.

Pewnego dnia do drzwi Rosy Sauer pukają esesmani. Nakazują jechać z nimi. Rosa dociera do budynku, wchodzi do surowo urządzonego pomieszczenia, tylko stół, krzesła i dziewięć innych kobiet. Każą im jeść, dopiero po chwili dochodzi do niej w jakim charakterze się tu znalazła. Kim jest. To smutna historia kobiet, co dzień wywożonych do Wilczego Szańca, gdzie ich rytm dnia podporządkowany jest pod posiłki Fuhrera, gdzie każdy z nich może być tym ostatnim. Te kobiety to jedne z wielu ofiar chorego umysłu. W trakcie wojny ciche bohaterki, traktowane jak więźniarki próbują żyć normalnie, zawiązują przyjaźnie a nawet romanse.

Mam nadzieję, że ta historia kobiet z ulicy, które przez przypadek brały udział w morderczej machinie otworzy umysły tym, którzy są przekonani, że osoby będące testerkami Hitlera były jego fanatyczkami. Owszem znalazły się takie, ale grono kobiet zmusiła do tego sytuacja. Reasumując Przy stole z Hitlerem, to książka nie o samym Fuhrerze! Ci którzy zainteresowani są ciekawostkami o nim, tą pozycją będą rozczarowani. Bowiem jest tylko kilka wzmianek o wodzu. Ta powieść jest inspirowana życiem Margot Wolk. To  nie dokument. To fikcja literacka poparta faktami historycznymi. Pisana w formie pamiętnika momentami nuży. Bardzo żałuje, że Roselli nie udało się spotkać z Margot, zapewne, ta powieść miałaby zupełnie inny wydźwięk. Mimo wszystko polecam. Justyna.ju

Moja ocena 6
 
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Współne życie" Brigitte Luciani, Eve Tharlet

AUTOR : Brigitte Luciani, Eve Tharlet TYTUŁ : Wspólne życie SERIA : Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia TŁUMACZENIE z języka francuskiego:...