piątek, 8 lutego 2019

"Naturalista" Andrew Mayne

AUTOR: Andrew Mayne
TYTUŁ: Naturalista
TŁUMACZENIE: Jacek Żuławnik
WYDAWNICTWO: W.A.B. Warszawa 2018
OKŁADKA: miękka, stron 480
Z o kładki:
Profesor bioinformatyki Theo Cray widzi prawidłowości tam, gdzie inni widzą chaos. Kiedy policja głowi się nad zagadką odnalezionego w ostępach Montany okaleczonego ciała, Theo zauważa coś, co stróże prawa przeoczyli. Coś nienaturalnego.
Wkrótce okazuje się, że ofiar jest więcej, a jedynym podejrzanym policji jest niedźwiedź grizzly lub... profesor Cray. Mężczyzna postanawia więc wykorzystać całą swoją wiedzę i naukową skrupulatność, żeby znaleźć zabójcę. Czy okaże się tak samo sprytny jak drapieżnik, na którego poluje - zanim sam stanie się ofiarą?


"Naukowiec to ktoś, kto stara się dostrzec ład w tym, co nieuporządkowane. Bywa, że jest to po prostu niewykonalne, o czym wiemy dzięki mechanice kwantowej i teorii chaosu. Coś może być takie albo inne, my zaś nie dysponujemy żadnymi narzędziami pozwalającymi przewidzieć, dlaczego dzieje się tak albo inaczej." (A. Mayne "Naturalista" s 81)

Naturalistę charakteryzuje dość osobliwa fabuła. Gdy w lasach Montany ginie studentka profesora Theo Cray'a, ten od razu dostrzega nieprawidłowości. Niestety to, co oczywiste widzi tylko sam profesor. Przez policję wzięty za szaleńca. Theo wykorzystując swoją wiedzę, robi wszystko aby znaleźć zabójcę.

Z pewnością smaczku lekturze dodaje fakt, że autorem jest znany iluzjonista, gwiazdor programu Don't Trust Andrew Mayne. Naturalista ma oryginalny pomysł fabuły. Początek mocny, wciąga czytelnika od razu. Pewne zawiłości w śledztwie, mylne podejrzenia policji wzbudzają napięcie. Niby całość ok, czyta się dobrze i szybko ale nie do końca mi, tu wszystko zagrało. Ewidentnie zabrakło zwrotu akcji na miarę prawdziwego kryminału, a nie taniej sztuczki. Nie ukrywam spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Suma summarum jest to technicznie bardzo dobra książka. Brawa dla Mayne za oryginalny pomysł i naukową otoczkę, oraz niemożliwość wytropienia mordercy. Polecam, aczkolwiek większe wrażenie mimo wszystko wywołałaby we mnie unosząca się budka telefoniczna niż wzbudził Naturalista. Justyna.ju

Moja ocena 8


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu W.A.B


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz