czwartek, 8 listopada 2018

"Czerwony Pająk" Katarzyna Bonda

AUTOR: Katarzyna Bonda
TYTUŁ: Czerwony Pająk
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2018
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami stron 816
Z o kładki:
Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej. To w jego posiadaniu znajdowało się archiwum kompromitujące najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły. W ich poszukiwaniach biorą udział wszystkie zainteresowane strony – zarówno mafiosi, jak i politycy oraz służby specjalne – a komuś niezwykle zależy na tym, żeby to właśnie Sasza je odnalazła. Porywacze wiedzą, że aby ocalić życie córki, Załuska zgodzi się na wszystko.W starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety. 

Jeszcze zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość ofiary, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

„Nie jest sztuką spowodować czyjąś śmierć. Prawdziwa sztuka to spowodować śmierć naturalną.” (K. Bonda „Czerwony Pająk s. 476)

To bez wątpienia najlepsza książka Bondy. Przez całe 816 stron nie znudziłam się nawet przez chwilę. Czerwony Pająk to ostatnia część cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej. W tej książce dzieje się bardzo wiele. Profilerka aby odzyskać Karolinę wchodzi w wątpliwy i niebezpieczny układ. Pajęczyna powoli się rwie i Sasza zaczyna układać w całość niewyjaśnione zagadki z przeszłości. Prawda jest zagmatwana, a intryga dobrze uknuta.  Załuska może zaufać tylko nielicznym, ale nawet tej garstki osób nie może być pewna w stu procentach. Koniec zbliża się powoli lecz nie u błagalnie. Wszystko zostanie wyjaśnione, lecz najpierw w tym niebezpiecznym kołowrotku tajemnic gdzie przyjaciele mieszają się z wrogami i nikt nie staje na drodze Saszy przypadkowo łatwo się pogubić. Ale Aleksandra Załuska nie może popełnić żadnego błędu, stawka jest zbyt wysoka – życie jej córki…

W tej części autorka w końcu nie pogubiła wątków, a dla odmiany wszystko zgrabnie ułożyła w całość. W Czerwonym Pająku poznamy od początku prawdziwą rolę wszystkich bohaterów. Powiem szczerze, że Bonda mnie zaskoczyła bardzo pozytywnie. Odrobiła lekcje i stworzyła rewelacyjną serie. Serie na miano królowej kryminału. Książki Katarzyny sprzedały się prawie w dwumilionowym nakładzie. Wydano je w dwunastu krajach. Wszystkie jej powieści zyskały status bestselerów. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik Nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Bonda jest też autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka. Wracając do Czerwonego Pająka ogromnie wam polecam tę powieść jak i całą serie żywiołów. Czerwony Pająk kryminał na światowym poziomie. Justyna.ju

Moja ocena 10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania rewelacyjnej książki serdecznie dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz