niedziela, 9 lipca 2017

"Góra Synaj" Krzysztof Koziołek

AUTOR: Krzysztof Koziołek
TYTUŁ: Góra Synaj
WYDAWNICTWO: Akurat, Warszawa 2017
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, stron 304

Z okładki:
Anton Habicht za psie pieniądze pracuje w policji porządkowej Glogau (Głogowa). Gdy na jego drodze staje śledczy Matzke z policji kryminalnej i proponuje, żeby pracował razem z nim, Habicht nie może uwierzyć we własne szczęście. Pomaga Matzkemu przy śledztwie w sprawie śmierci chłopca, którego zwłoki znaleziono w zoo, na wybiegu dla niedźwiedzi.
Tymczasem w oddalonej o 35 km Neusalz (Nowej Soli) znaleziono zwłoki utopionego chłopca. Tamtejsza policja zajęła się śledztwem, a na własną rękę prowadzi swoje pewna hrabina.
Czy zgony młodych chłopców są ze sobą powiązane, a jeśli tak, to kto za nimi stoi? Dochodzenie w Glogau zatacza coraz szersze kręgi i wreszcie podejrzenie pada na pewnego obywatela pochodzenia żydowskiego, ale czy na pewno jest to sprawca, czy może kozioł ofiarny? W jaką grę sekretarz kryminalny Matzke wplątał Habichta i czy prowadząca na własną rękę śledztwo hrabina jest tylko znudzoną panią domu?


Krzysztof Koziołek-rocznik 1978, zielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli.
Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz.
Pasjonat górskich wędrówek, zapalony kibic żużla i fan serialu "Na południe".
W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną "Droga bez powrotu", w 2009 r. wydał kryminał skandynawski "Święta tajemnica" (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), w 2010 r. ukazała się powieść sensacyjno-przygodowa "Miecz zdrady". Za tę ostatnią autor został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.
W 2011 roku Krzysztof Koziołek otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza. W tym samym roku ukazały się kolejne książki: thriller "Premier musi zginąć" oraz "Trzy dni Sokoła" (trzy powieści w odcinkach pisane do tygodników lokalnych i na stronę internetową autora w jednej książce).

      Krzysztof Koziołek to godny następca Marka Krajewskiego. Obaj piszą o dawnych terenach niemieckich,pięknie nawiązują do dawnych czasów.Obaj mają ogromną wiedzę historyczną i talent pisarski.
    Góra Synaj to ciekawa i godna uwagi powieść.Ma interesującą fabułę i zróżnicowanych bohaterów . Z książki tej dowiadujemy się jak byli traktowani Żydzi, jeszcze przed wojną, jak nacjonalizm zagarniał ludzkie umysły.
     Okładka jest mroczna, stylowa, piękna,przyciąga wzrok. Kryminał retro jest naprawdę na wysokim poziomie,chcę więcej. Mamy rzadkiego bohatera w tego typu książkach- kobietę, która zafascynowana Holmesem, prowadzi własne śledztwo,równocześnie z policją kryminalną.
Polecam gorąco Maa
Moja ocena 10

Dziękujemy Wydawnictwu Akurat za możliwość przeczytania wspaniałej książki.
Prześlij komentarz