piątek, 26 sierpnia 2016

Sonda uliczna

https://www.youtube.com/watch?v=kjVLjUlIqkA




Film ten pokazuje sondę uliczną, w której Polacy są pytani o kulturę - ich preferencje i zainteresowania - oraz przedstawia program, dzięki któremu czytelnik będzie miał dostęp do swoich ulubionych książek, filmów i muzyki. 




Ulubiona kultura w 120 sekund


W ostatnich dniach sierpnia w sondzie ulicznej zapytano Polaków o kulturę – o ich preferencje i zainteresowania. Nikt nie podejrzewał, co może zdarzyć się w ciągu dwóch minut. W ekspresowym tempie w centrum miasta wyrastały spersonalizowane oazy relaksu spełniające kulturalne marzenia. W ten sposób promowano nowy program lojalnościowy – Mój Empik.


Jedna dziennikarka, dwie lokalizacje, kilkudziesięciu szczęśliwców i kilkaset książek, filmów i płyt. Liczyły się tempo, intuicja i koordynacja. W jednej chwili Justyna Dżbik-Kluge zagadywała nieświadomego spacerowicza i pytała o kulturalne preferencje, a w kolejnej, za jego plecami ekipa techniczna aranżowała niezwykłą kulturalną przestrzeń. Na ruchliwym chodniku nagle pojawiał się regał zapełniony ulubionymi książkami, płytami i filmami danej osoby. Obok niego stawał domowy fotel i stolik. Z przenośnego odtwarzacza zaczynała płynąć muzyka ukochanych wykonawców.

Ekipa ukryta w busie dzięki przekazowi na żywo był w stanie w ciągu dwóch minut wybrać spośród kilkuset kulturalnych produktów wskazywane przez przechodniów jako ich ulubione. Następnie w ciągu kilkunastu sekund musiał je niepostrzeżenie umieścić za ich plecami. Ukrytym kamerom pozostawało rejestrować zaskoczenie i radość „ankietowanych”.

wtorek, 23 sierpnia 2016

"Czcij ojca swego" Ela Sidi

AUTOR: Ela Sidi
TYTUŁ: Czcij ojca swego
WYDAWNICTWO: Smak słowa Sopot 2016
OKŁADKA: miękka , 312 stron



Z okładki:
„Czcij ojca swego” to gorzka i poruszająca opowieść o zranionym dzieciństwie oraz młodości, która zawsze żywi nadzieję na lepsze jutro. Na kartach swojej powieści Ela Sidi kreśli sugestywne emocjonalnie krajobrazy, których tłem jest rzeczywistość PRL – wprawdzie widziana z perspektywy dziecka, lecz pozbawiona infantylizmu i sentymentalnego idealizowania. Odważny styl autorki intryguje przenikliwością oraz intensywnością odczuć. W surowych dekoracjach Polski przełomu lat 70. i 80. XX wieku toczy się życie wychowywanej przez ojca-alkoholika Ani. Dziewczynka doświadcza okrucieństwa ze strony najbliższego człowieka, ale dziecięca mądrość i wrażliwość pomagają jej budować własny świat, którego fundamentem staje się miłość. Historia bolesna, lecz niepozbawiona optymizmu, bo choć dziewczynka cierpi i nienawidzi za doznawane krzywdy to zarazem bezwarunkowo kocha i uczy się wybaczać. „Czcij ojca swego” to powieść z gatunku tych, które są tak prawdziwe i mocne, że mogło je napisać tylko życie. I choć konfrontuje czytelników z ciemną stroną ludzkiej natury, to jednocześnie przypomina, że karta ludzkiego losu zawsze może się odwrócić.




Czcij ojca swego, to historia Ani – małej dziewczynki która w swoim życiu doświadczyła przemocy ze strony ojca – alkoholika i macochy Jadwigi. Sfrustrowanej bitej żony. Tłem do opowieści dziewczynki jest PRL-owska rzeczywistość widziana oczami dziecka. Autorka pozbawiając  narracje sentymentalnego idealizowania, stworzyła poruszającą i wzruszającą historię dziecka wołającego o pomoc. Mimo, że Ania życie miała ciężkie, to nie brak jej optymizmu. Wierzy, że jeszcze wszystko się ułoży i będzie dobrze. Przecież ojciec kiedyś przestanie pić i bić. Ta dziecinna naiwność łapie za serce. Ela Sidi stworzyła powieść tak mocną, „bezwstydną” i prawdziwą, że mogło napisać ją tylko życie. Czcij ojca swego to swego rodzaju konfrontacja czytelnika z ciemną, ponurą stroną życia dzieci w rodzinach patologicznych. Jednocześnie przypomina, że wszystko może się odwrócić. Nie przeniknione są ludzkie losy. Ela Sidi autorka bloga „Gojka z Izraela”, uhonorowana w 2014 roku laurem „Grang Press”. Jej bestseler Izrael oswojony, znalazł się na liście książek nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak. Czcij ojca swego moim skromnym zdaniem, to jedna z najlepszych  polskich książek, do której na pewno wrócę. Polecam. Justyna.ju

Moja ocena 9

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Smak słowa.

czwartek, 18 sierpnia 2016

"Rewizja" Remigiusz Mróz

AUTOR: Remigiusz Mróz
TYTUŁ: Rewizja tom 3
WYDAWNICTWO: Czwarta Strona., Poznań 2016
OKŁADKA: miękka, stron: 627

Z okładki:
Szary człowiek kontra wielka korporacja. 
Dyskryminacja kontra tolerancja. 
Chyłka kontra Oryński.

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...


Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.


       Trzeci tom serii o nieszablonowych i niebezpiecznych prawnikach to prawdziwy majstersztyk. Tej książki się nie czyta,a połyka ją. Zawalałam noce,żeby ją czytać ,a ja nie lubię zawalać nocy. Zamiast sprzątać w domu, to czytałam. Mąż nie był zadowolony.
      Joanna Chyłka to kolejna  postać kobieca, którą uwielbiam. Oczywiście nikt nie pobije Lisbeth Salander, ale Chyłka jest tuż za nią. Podziwiam silne,samodzielne,inteligentne kobiety, które są nietuzinkowe. Chyłka właśnie taka jest, dlatego musi mieć przeciwwagę w osobie Kordiana Oryńskiego, który jest raczej mdłą postacią,posiadającą  mniej testosteronu niż Chyłka. Postaci tej serii są bardzo ciekawe, prawdziwe, mają dużo wad,posiadają głębię psychologiczną, są ludzkie, nie papierowe.Okładka jest interesująca, trochę w starym stylu,nie widać twarzy bohaterów, co intryguje czytelnika. Grafik miał świetny pomysł na okładki,bo wszystkie są takie,każda z nich daje do myślenia.
     Bardzo podoba mi się, że autor sięgnął po trudny temat Cyganów. Nikt ich nie lubi,każdy pogardza,a ten naród ma swoją historię, którą możemy poznać choć w małym stopniu i przede wszystkim zrozumieć. Wreszcie ktoś łamie stereotypy,bo nie każdy cygan jest obibokiem i złodziejem, są też porządni ludzie, brawo! Mróz dzięki tej książce wskoczył na czołowe miejsce moich ulubionych autorów. Polecam gorąco. Maa
 Moja ocena 10

 Spodziewałam się czegoś innego. Sama nie wiem czego. Ale na pewno nie tego… Nie Chyłki na dnie, która cudem uniknęła totalnej kompromitacji w sądzie. Po tej lekturze skojarzenie z Harrym Hole (cykl kryminałów Jo Nesbo) nasuwa się samo. O dziwo Harrego nie było mi aż tak żal, gdy w swoich alkoholowych ciągach staczał się coraz niżej. Z Chyłką chyba zadziałała solidarność jajników. Sam pomysł na Rewizje jest chwytliwy i dość kontrowersyjny. Szczerze nie kojarzę innego polskiego kryminału, gdzie główne skrzypce grają cyganie. A samą kontrowersją jest fakt, że owego Roma broni największa rasistka Joanna. Książkę czyta się naprawdę dobrze. Aczkolwiek są momenty gdzie troszeczkę, naprawdę odrobinę robi się monotematycznie. A tematem przewodnim jest tequila sunrise. Reasumując na tę chwilę Mróz jest najbardziej poczytnym autorem w Polsce. Rewizją udowadnia, że pomysłów mu nie brakuje. Takiego końca nikt się nie spodziewał. Właśnie za takie  niestandardowe i nieoczywiste zakończenia cenie Remigiusza. Mimo tego, że powieść napisał Mróz, ja Wam ją gorąco polecam. Justyna.ju
Moja ocena 8


niedziela, 14 sierpnia 2016

"Kasacja" Remigiusz Mróz


AUTOR: Remigiusz Mróz
TYTUŁ: Kasacja (tom 1)
WYDAWNICTWO: Czwarta Strona, Poznań 2015
OKŁADKA: miękka, stron 496


Z okładki:

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller.



Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…

Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu w towarzystwie ciał zamordowanych osób.
Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?
Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.
Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż mogliby przypuszczać.

       Kasacja to pierwszy tom cyklu powieści o Joannie Chyłce i Kordianie(piękne imię) Oryńskim,prawnikach w wielkiej i znanej kancelarii. Zaczęłam jak zwykle od końca i przeczytałam wcześniej trzeci tom, który jest fantastyczny. Tak mnie zafascynowała ta książka, że zaraz pobiegłam do biblioteki. Na szczęście mieli pierwszą część. Nie wiem, czy wiecie,że w bibliotekach są zapisy na tego autora, na wszystkie jego książki. I kto szerzy taką propagandę, że w Polsce się nie czyta. Ja już zapisałam się na drugi tom. Ta część jest trochę słabsza od trzeciej,ale perfekcyjnie skonstruowana,trzyma w napięciu i nie można przerwać czytania. Wciąga jak narkotyk,świetna. Fajnie jest czytać o różnych zawodach w kryminałach. Nie tylko o policjantach czy detektywach. Miłoszewski zaproponował prokuratora, co jest niezwykle rzadkie, a Mróz ma swoich obrońców. Mam zamiar przeczytać wszystkie książki tego autora, ponieważ jest fantastycznym pisarzem i ma lekkie pióro, styl dobry i możemy co nieco poznać od podszewki pracę adwokatów.Nie doszukałam się błędów,co jest niezwykle rzadkie,a bohaterzy są dobrze i głęboko scharakteryzowani.   Polecam gorąco. Maa
Moja ocena 10

 To mój pierwszy thriller prawniczy. Uwielbiam ten gatunek, ale przeważnie sięgałam po tytuły gdzie główny bohater to policjant. Zdarzyło się, że był nim również prokurator (Miłoszewski), bądź agent gwiazd (Coben). Ale nigdy nie byli to prawnicy. Podobnie sprawa ma się z autorem. Kasacja to moje pierwsze spotkanie z twórczością Remigiusza Mroza. Książkę się nie czyta tylko pochłania w ekspresowym tempie. Dobra, zaskakująca intryga i świetny humor, którym Remigiusz doktor prawa udowadnia, że ma ogromny dystans  do siebie i swojej pracy. Autor doskonale przedstawił świat prawniczych reguł. Na pewno przeczytam dalsze losy Chyłki i Zordona, chyba najbardziej (nie) dobranych partnerów, którzy w pracy uzupełniają się perfekcyjnie. Takie dwie połówki pomarańczy. Z racji mojej słabości do kryminałów, cieszy mnie fakt, iż w Polsce jest coraz więcej tak dobrych autorów. Osobiście Mroza stawiam obok Miłoszewskiego. Facet pisze doskonale, a Kasacja to bardzo dobra powieść. Polecam. Justyna.ju
Moja ocena 8

środa, 10 sierpnia 2016

"Pokolenie Dżihadu" Petra Ramsauer

AUTOR: Petra Ramsauer
TYTUŁ: Pokolenie Dżihadu
TŁUMACZENIE: Viktor Grotowicz
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2016
OKŁADKA: miękka , 304 stron




Z okładki:
Wyniki śledztwa dziennikarskiego Petry Ramsauer, ekspertki od spraw bliskowschodnich, pozwalają szczegółowo poznać struktury ISIS, ruchu terrorystycznego bardziej niebezpiecznego od Al – Kaidy. Wypowiadający się w książce byli dżihadyści, eksperci do spraw walki z terroryzmem, psycholodzy oraz członkowie rodzin i przyjaciele sympatyków tzw. Państwa Islamskiego pozwalają zrozumieć fenomen „pop-dżihadyzmu”.






Kolejna pozycja objaśniająca czym jest tzw. Państwo Islamskie. W Pokoleniu Dżihadu autorka próbuje wyjaśnić nam i poniekąd również sobie, jakimi wartościami kierowali się młodzi Europejczycy, porzucając dotychczasowe życie, przechodząc na islam i przyłączając się do ISIS. Petra opisuje na czym polega i jakie pranie mózgu przechodzą ochotnicy, którzy dostają się do milicji terroru, by walczyć w wojnie po stronie tzw. Państwa Islamskiego. I dlaczego w tej grupie najwięcej jest Austriaków i Niemców. Podobnie jak Benjamin Hall, tak i Petra Ramsauer zwraca uwagę czytelnikom, że ISIS to coś więcej niż dobrze zorganizowana grupa terrorystyczna. To wręcz chora ideologia ludzi młodych i wykształconych. ISIS to państwo oparte na brutalnych egzekucjach, mordach i torturach. A wszystko to w imię Allacha. „Duży nóż nam wystarczy” woła przywódca Mohammed Mahmoud. Najbardziej przeraża fakt, że wśród coraz większej grupy młodocianych Europejczyków zaczyna się coś w rodzaju kultu tzw. Państwa Islamskiego. Ugrupowanie to posiada własny branding, oraz prowadzi działalność marketingową. Powiedzmy sobie szczerze Europę zalewa fala terroru z którym władze nie mogą dać sobie rady. Przykład? Prezydent Francji po ostatnim ataku w Nicei, do swoich rodaków wypowiedział słowa „ musimy nauczyć się z tym żyć”. Z terrorem? Naprawdę? Moim skromnym zdaniem jeśli chcemy aby Nasz kontynent był wolny należy podjąć radykalne i bezwzględne działania w stronę tzw. Państwa Islamskiego. Z całym szacunkiem ale tylko piękne słowa nad 84 ciałami niewinnych ofiar terroru nic Naszej Europie nie pomogą. Tu należy działać. Pokolenie Dżihadu rośnie w siłę. Ta pozycja jest obowiązkowa dla każdego z nas. Petra materiały do swojej książki zbierała wśród członków milicji islamistycznych oraz głównych bazach dżihadystów w Europie. Pozycja poruszająca i przestrzegająca. Osobiście wolę książkę Benjamina Halla ISIS Państwo Islamskie. Jest tam dużo więcej szczegółów. Więc jeśli ktoś jeszcze nie zagłębił się w ten temat, a zamierza to lepiej zrozumiecie działania terrorystów zaczynając od Halla. A potem sięgnąć po Ramsauer. Pokolenie Dżihadu polecam, warto wiedzieć więcej. Justyna.ju


Moja ocena 6

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA.

sobota, 6 sierpnia 2016

"Pamiętnik z przyszłości" Cecelia Ahern

AUTOR: Cecelia Ahern
TYTUŁ: Pamiętnik z przyszłości
TŁUMACZENIE: Joanna Grabarek
WYDAWNICTWO:  AKURAT Warszawa 2016
OKŁADKA: miękka , 432 stron



Z okładki:
Trudno sobie wyobrazić bardziej bolesne zderzenie z rzeczywistością od tego, jakiego doświadczyła 16-letnia Tamara Doodwin. Po nagłej śmierci ojca raptownie kończą się luksusy i dodatki – dziewczyna musi przeprowadzić się na wieś, do skromnego domu krewnych. Jedną z niewielu rozrywek, na jakie może sobie pozwolić, są książki z biblioteki objazdowej. Pewnego dnia w ręce Tamary trafia zagadkowa, oprawiona w skórę księga zamknięta złotą kłódką. To pamiętnik  - o tyle niezwykły, że pisany ręką Tamary, z wpisami z dni, które dopiero mają nadejść… Czy wiedza o przyszłości pomoże dziewczynie w zmaganiach z trudnym losem ? A może lepiej nie podejmować walki z przeznaczeniem?




Cecelia Ahern śliczna blondynka o pięknym uśmiechu i autorka bestselerowych powieści. Autorka którą niedawno odkryłam i z miejsca pokochałam. Książka Miłość i kłamstwa  pozytywnie mnie zaskoczyła. A Pamiętnikiem z przyszłości się zachwyciłam. Panie które nie przepadają za odrobiną magii niech się nie zrażają. Gwarantuje, że powieść Was nie rozczaruje. Historia doskonale przemyślana i opisana. Jedna z najciekawszych powieści jakie czytałam. Mimo, że narratorem jest 16-latka nie świadczy, że książka jest tylko dla młodych dziewczyn. Pamiętnik z przyszłości to tak naprawdę ciężka i smutna historia życia Tamary. Nastolatki która musi uporać się ze stratą ojca i poprzedniego, beztroskiego życia. Nastolatki która przypadkowo i powoli zaczyna odkrywać rodzinne tajemnice. Nastolatki podejmującej decyzje, które raz na zawsze odmienią losy jej i jej rodziny. Już nic nie będzie takie samo. Kto jeszcze nie zna twórczości Ceceli, niech szybko to zmieni. Kobieta pisze fenomenalnie i niebanalnie. Jej powieści to historie od których nie sposób się oderwać. Jak tylko przeczytamy jedną będziemy chcieli poznać wszystkie jej książki. Wiem jedno Cecelia Ahern nie znudzi mi się nigdy. Justyna.ju

Moja ocena 10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania rewelacyjnej książki dziękujemy Wydawnictwu AKURAT.

środa, 3 sierpnia 2016

"Współne życie" Brigitte Luciani, Eve Tharlet

AUTOR : Brigitte Luciani, Eve Tharlet TYTUŁ : Wspólne życie SERIA : Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia TŁUMACZENIE z języka francuskiego:...