wtorek, 13 grudnia 2016

"Rozdroża"Sabina Waszut

AUTOR: Sabina Waszut
TYTUŁ: Rozdroża
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo                MUZA SA,Warszawa 2016
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, stron 320   Z okładki:Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia. 

Sophie i Władek pobierają się w maju 1939, pełni nadziei i perspektyw na lepsze i dostatniejsze życie. Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę w pszczyńskim urzędzie. Wyjazd z rodzinnego domu dla młodej, wchodzącej właśnie w życie kobiety nie jest łatwy, a kilkuletnia rozłąka z mężem wystawia ich uczucie na wiele prób. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji...


     Rozdroża to pierwsza część opowieści o Niemce,mieszkającej na Śląsku,która wychodzi za mąż za Polaka,a wszystko dzieje się w przededniu II Wojny Światowej.Oczywiście, jak to często się u mnie zdarza,zaczęłam od drugiej części W obcym domu i zakochałam się  w twórczości pani Waszut. Stała się dla mnie odkryciem 2015 roku. I po prostu ją uwielbiam.Przeczytałam jej trzy książki i wszystkie są fantastyczne,a najlepsza jest W obcym domu.

       Już się nie mogę doczekać trzeciej części, o której autorka wspomniała w rozmowie ze mną.Język powieści jest piękny,poetycki,ciepły, niby prosty, ale nie do końca.
    Jest wszystko,czego potrzebuje świetna powieść-przede wszystkim atmosfera czasów przedwojennych,pięknie opisani i scharakteryzowani ludzie.Wzruszenie i łzy też były i wątki biograficzne,które autorka wzięła z historii swojej babci.Piękna książka o miłości,rozłące, śmierci  i      wojnie.Gorąco polecam Maa
Moja ocena 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz