niedziela, 1 maja 2016

" Śmierć frajerom - Złota Maska" Grzegorz Kalinowski

AUTOR: Grzegorz Kalinowski
TYTUŁ: Śmierć frajerom - Złota Maska
WYDAWNICTWO:  Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2016
OKŁADKA: miękka , 544 stronZ okładki:
Heniek Wcisło, najbardziej utalentowany warszawski kasiarz, powraca. Jest zakochany i szczęśliwy. Postanawia rozpocząć uczciwe życie, marzy o przyszłości z piękną Lodzią. Ale los ma wobec niego inne plany.
Brawurowa akcja „Złotej maski” zaprowadzi nas na masońskie salony międzywojennej Warszawy, pokaże szalone życie artystów skupionych wokół Witkacego w Zakopanem, a nawet… pozwoli zajrzeć nocą do parku Ujazdowskiego, aby posłuchać japońskich muzyków.
Grzegorz Kalinowski, jak nikt dotychczas, ukazał kulisy przewrotu majowego i połączył wielką historię Polski z opisem życia w stolicy, gdzie niewysłowione bogactwo mieszało się z niewyobrażalną nędzą.
Nie zabraknie namiętnej miłości, polityki i wielkiej tajemnicy, która połączy Heńka Wcisłę i peruwiańską księżniczkę.


Tak jak w części pierwszej, tak i tu postacie prawdziwe przenikają się z fikcyjnymi. Przyznaje część poprzednia mnie nie porwała i z mieszanymi uczuciami podeszłam do Złotej maski. A tu niespodzianka. Mimo, że styl autora nie uległ metamorfozie to tę część czytało mi się nieporównywalnie lepiej. Świetna opowieść, a Heńka Wcisło i całą warszawską ferajne wprost uwielbiam. Doskonała lekcja historii w wersji łotrzykowskiej. Postaci jest tu od groma. Ale autor pomyślał o wszystkim i zadbał o to, aby czytelnik się nie pogubił „kto jest kto”. Z uporem maniaka, po kilka razy przypominał nam o kogo chodzi. Bardzo dobrze. Grzegorz Kalinowski jest pisarzem z tych bardziej skrupulatnych. Dlatego życiorys głównego bohatera Heńka jest dokładnie przemyślany i tak przedstawiony czytelnikowi. Wcisło znamy od dnia urodzin. To wszystko przeczytamy o nim w części pierwszej. Natomiast Złota maska to już prawdziwa konspiracja. Tu zastanawiamy się kto jest wrogiem, a kto prawdziwym przyjacielem. Cała dotychczasowa historia przygód Wcisły – rewelacja. Wszystko jest przemyślane i dopracowane.  Fabuła wielowątkowa i nadzwyczaj spójna. W Śmierci frajerom nie ma przypadkowych osób, każdy bohater odgrywa ważną role. Autor trzeba przyznać ciężko pracował aby opowieść była taka jak jest – idealna. Kalinowski to człowiek orkiestra. Pisze, kręci, komentuje. Między innymi był korespondentem na wojnie w byłej Jugosławii. Był radiowym DJ, oraz współpracownikiem magazynu Tylko Rock. Jest autorem i współautorem filmów dokumentalnych Dyplomata, Ziemia obiecana, Przystanek Polska, cykl Stawka większa niż mecz i Mistrz Kici. Jego książkowym debiutem była napisana wspólnie z Wiktorem Bołbą biografia Lucjana Brychczego. Szczerze polecam cykl Śmierć frajerom. Ja już czekam na kolejne przygody Henryka Wcisły, koniecznie muszę je przeczytać. Śmierć frajerom – Złota maska to polska powieść prima sort – najlepsza. Justyna.ju

Moja ocena 9


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania rewelacyjnej łotrzykowskiej powieści serdecznie dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz