niedziela, 28 lutego 2016

Antrakt Rupert Smith

AUTOR: Rupert Smith
TYTUŁ: Antrakt
TŁUMACZENIE : z angielskiego Katarzyna Bieńkowska
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2016
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami, stron 416.Z okładki:Edward Barton należał do grona najwybitniejszych pisarzy XX wieku.
Krytycy byli surowi dla jego powieści, ale czytelnicy go uwielbiali, podobnie jak przemysł filmowy, który realizował kinowe przeboje oparte na jego książkach. Będąc u szczytu sławy, Burton wydaje kolejną bestsellerową powieść pt. Antrakt, także z sukcesem sfilmowaną, po czym z niewyjaśnionych powodów wycofuje się z życia publicznego i nie publikuje już kompletnie nic.    Antrakt- książka niesamowita.Rozpędza się powoli, delikatnie, a potem jest torpeda, lewy sierpowy, nokaut. I najważniejsze dla mnie odczucie- żal, że książka już się skończyła.Dużo o niej myślałam,o jej bohaterach,o sytuacjach w, w jakich się znaleźli. Przyznam szczerze, że rzadkie ostatnio to u mnie odczucie. Nie ma zbyt wielu książek, które łapią mnie za serce. Ta mnie złapała i nadal trzyma. Jest to powieść bardzo odważna.

 Nie jest to książka łatwa, szczególnie w tak nietolerancyjnym kraju jakim jest Polska.
     Powieść o miłości, zdradzie, karierze, gdzie pisarstwo przeplata się z życiem. Połączono dwa światy-przedwojenny,wojenny,powojenny i współczesny, i ten stary świat jest najciekawszy, jego jest najwięcej. Na rozdziały o głównym bohaterze czeka się z bijącym sercem. Jest to narracja wnuczki i dziadka, bardzo ciekawa perspektywa.  Bohaterowie z bogatym rysem psychologicznym, mocno rozbudowani.
       Książkę polecam ludziom otwartym i tolerancyjnym, bo tylko dla takich ona jest przeznaczona. Maa

Moja ocena 10 


 Doskonała i inteligentnie napisana proza Ruperta Smitha. Proza nie dla homofobów. To historia człowieka naiwnego i szaleńczo zakochanego. Który dla swojej drugiej połowy jest wstanie zrobić wszystko. Dosłownie. Namiętności jaka łączy tych dwoje nie znajdziecie w żadnym  nawet najbardziej romantycznym romansie. Ale Antrakt to NIE romans. To historia dość przewrotnego życia Edwarda Bartona. My poznajemy ją od marca  1940 roku, aż po dziś dzień. Historia która kończy się tragedią. Autor doskonale przedstawił świat homoseksualistów w czasach wojennej i powojennej Anglii. Sceny łóżkowe opisane są powściągliwie. I dobrze! Dzięki temu nie są wulgarne i niesmaczne.  Ale i tak pewnie znajdą się tacy których zbulwersuje sama orientacja. Antrakt – mocna wstrząsająca powieść, gdzie czytelnik pewny, że wie już wszystko jest zaskakiwany kolejnymi wstrząsającymi faktami. Mało tego kiedy jesteśmy pewni, że tym razem poskładaliśmy już wszystko w całość. Wybucha kolejna bomba. A po niej jest już tylko szok… Po prostu doskonała powieść przeplatana inteligentnym dowcipem.  Słowa uznania dla autora, za pomysł i odwagę. Dla nałogowych czytelników Antrakt jest lekturą obowiązkową. Szczerze polecam, nie zawiedzie Was. Justyna.ju
Moja ocena 10

Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA za możliwość przeczytania tak wspaniałej książki.
Prześlij komentarz