niedziela, 29 listopada 2015

"W obcym domu" Sabina Waszut

AUTOR: Sabina Waszut
TYTUŁ: W obcym domu
WYDAWNICTWO:Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2015
OKŁADKA: miękka ze skrzydełkami. stron: 320Z okładki:


W obcym domu to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów Rozdroży, powieści wydanej przez wydawnictwo Muza w październiku 2014.


Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran.

Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów należy stanąć po którejś ze stron.

Zosia i Władek, główni bohaterowie książki, w tych pierwszych, powojennych latach, muszą odnaleźć coś jeszcze – siebie. Pobrali się w maju 1939 roku, więc nie mieli czasu na własne szczęście.

Czy uda im się walka o miłość, której tłem jest szara i niejednokrotnie smutna codzienność?

Książka porusza tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR, to tylko niektóre z tragedii tamtych czasów.

Ale na stronach tej książki czytelnik odnajdzie również nastrój dawnego Śląska. Gwar miejskiego magla, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość, pomagającą przetrwać najtrudniejsze czasy.

Sabina Waszut, rocznik 1979, związana z Grupą Literyczną Na Krechę. Publikowała między innymi w Magazynie Materiałów Literackich Cegła oraz w Śląskiej Strefie Gender. Laureatka konkursów literackich. Recenzentka. Meldunkiem i sercem chorzowianka. W styczniu 2013 ukazała się książka Isabelle, której jest współautorką, a jesienią 2014 w wydawnictwie MUZA powieść Rozdroża, która w 2015 została nominowana do Nagrody Angelusa.                                                                                                                       
     Powieść Sabiny Waszut to piękna historia o miłości,poświęceniu, namiętności,o życiu zaraz po II Wojnie Światowej. Poznajemy inną perspektywę tych czasów, ponieważ główna bohaterka jest Niemką, żoną Polaka,która żyje w Polsce, rządzonej przez komunistów.

    Dawno nie czytałam tak dobrej,wzruszającej i pięknym językiem napisanej książki. Płakałam nie raz i zachwycałam się poetyckimi opisami autorki. Od razu widać,że autorka jest poetką wysokich lotów. Żałuję, że nie czytałam Rozdroży, ale na pewno to naprawię w najbliższym czasie. Obie książki można czytać oddzielnie, są też nawiązania do pierwszej części. Okładka jest piękna,chwytająca za serce jak sama książka.
     To jedna z najlepszych książek, które czytałam w tym roku i na pewno znajdzie się na mojej liście Top 10. Nie trzeba wiele o niej pisać, ale na pewno trzeba ją przeczytać. Polecam z całego serca.
Moja ocena 10 Maa


W obym domu – genialna powieść. Waszut zbudowała tak niewiarygodny klimat… Po prostu czuje się tą biedę, strach, ten Śląski gwar ulic powojennej Polski. Coś niewiarygodnego. W obcym domu to dalsze losy Sophie i Władka – głównych bohaterów Rozdroży. Ze względu, że jest to druga część, nie będę mówić o czym dokładnie jest powieść, nie chcę za dużo zdradzać tym co czytali pierwszą część. Nadmienię tylko, że w tej części główni bohaterowie przede wszystkim szukają samych siebie w powojennym chaosie. Jest też o ludziach życzliwych i mniej życzliwych i o prawdziwej przyjaźni w najtrudniejszych czasach. Książka niezwykle klimatyczna. To nie jest zwykła powieść obyczajowa. W obcym domu, to poezja wśród prozy – doskonała. Justyna.ju
Moja ocena 9 


Dziękujemy Wydawnictwu MUZA SA za możliwość przeczytania tak pięknej i wzruszającej książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz