środa, 14 października 2015

" Księga Życia" Gregory Sanak

AUTOR: Gregory Sanak
TYTUŁ: Księga Życia
TŁUMACZ: Małgorzata Tryc - Ostrowska 
WYDAWNICTWO: Warszawskie Wydawnictwo Literackie
MUZA SA, Warszawa 2015
OKŁADKA: miękka, stron 304


Z okładki:
Poruszająca opowieść o przyjaźni, odwadze, nienawiści i strachu

Elias Ein, samotny emeryt, pod koniec życia postanawia przeprowadzić się do małego miasteczka w Austrii. W swoim nowym domu odkrywa schody prowadzące do dużej biblioteki.

Tam jego uwagę przykuwa jedna z książek. Nie jest to zwykła książka, lecz Wielka Księga Życia, święte dzieło, w którym sam Bóg zapisuje przeznaczenie każdej istoty ludzkiej...                                

Przeglądając kolejne wpisy w księdze, Elias odnajduje życiorysy swoich rodziców, przyjaciół, postaci historycznych. Elias jest tym bardziej zafascynowany swym odkryciem, że nieziemska moc tajemnej księgi pozwala mu wpływać na bieg Historii.

Czy Eliasowi uda się zmienić tragiczny los jego bliskich i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Czy uda mu się zmienić bieg Historii?       Książkę Księga Życia trudno sklasyfikować. Jaka to powieść przygodowa, science-fictione, historyczna, obyczajowa? Wszystkie te elementy ma w sobie. I ważne przesłanie, że przeszłości nie wolno zmieniać, bo i tak za łamanie porządku natury zostaniemy ukarani. Powieść daje wiele do myślenia, nie jest taka prosta, jakby się mogła wydawać. Autor zadaje zasadnicze pytanie: Co by było, gdyby? Zafascynowała mnie ta książka. Czyta się ją jednym tchem i myśli o niej długo po przeczytaniu. Poznajemy mentalność Austriaków i raczej nie przypadną oni nam do gustu. To zimny, skorumpowany i nietolerancyjny naród. Tak wynika z tekstu książki, nie jest to moja prywatna opinia. 
     Książka opowiada o dziejach Żyda Eina, który stracił całą rodzinę podczas pogromu Żydów w czasie II Wojny Światowej. Kupuje dom, wyprowadza się z Wiednia i…,resztę trzeba przeczytać .Daję 8, ponieważ jak na moje oko, książka jest za krótka, tak jakby niedokończona. 
        Końcówka książki też jest bardzo ciekawa, można ją różnorako interpretować. Daje do myślenia. Polecam Maa

Moja ocena 8

Księga życia zaskoczyła mnie tym, że jest bardzo dobrą powieścią. Przyznam się, że byłam sceptycznie nastawiona do samego pomysłu powieści. Wydawał się mało oryginalny i oklepany. Ale Gregoremu udało się stworzyć niezwykły klimat i coś jeszcze. Coś co nie pozwoli odłożyć  Księgi życia przed przeczytaniem ostatniej strony. Wszystko dzieje się tu szybko, bez wytchnienia. Nie zdążymy się rozczytać na dobre, bo szybko ją kończymy, za szybko. To było najbardziej ekspresowe 300 stron jakie kiedykolwiek czytałam. Reasumując w 100% polecam wszystkim książko – holikom. Księga życia ma tylko jedną wadę. Jest za krótka. Ale czy najlepsze powieści zawsze są wystarczająco długie? Justyna.ju
Moja ocena 8Dziękujemy Warszawskiemu Wydawnictwu MUZA S A za możliwość przeczytania powieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz