sobota, 8 listopada 2014

"Urodziłam się dziewczynką" - Joanne Harris, Irvine Welsh, Kathy Lette, Xiaolu Guo, Tim Butcher, Marie Phillips, Deborah, Moggach

AUTOR: Joanne Harris, Irvine Welsh, Kathy Lette, Xiaolu Guo, Tim Butcher, Marie Phillips, Deborah, Moggach
TYTUŁ: Urodziłam się dziewczynką
TŁUMACZENIE: z angielskiego Beata Turska
WYDAWNICTWO: Świat Książki Warszawa 2014
OKŁADKA: twarda , 174stron

Z okładki

Siedmiu znanych autorów odwiedziło siedem państw leżących na różnych kontynentach: Togo, Sierra Leone, Ghanę, Brazylię, Kambodżę, Ugandę i Dominikanę. W Wyniku tej podróży powstała  poruszająca opowieść o mieszkających tam dziewczętach i kobietach, o ich codziennym życiu i dramatycznej sytuacji w krajach, w których panuje bieda, trwa wojna, a o ludzkim losie decydują uprzedzenia, fanatyzm i źle pojęta tradycja.

To nie jest kolejna książka „o czymś tam”, tylko jest to siedem przejmujących prawdziwych opowieści o dramatycznym losie które je spotkał…A spotkał je tylko dlatego, że urodziły się dziewczynkami. Nie można powiedzieć czy książka jest dobra, czy słaba, godna polecenia, nie godna polecenia. Ale z całą pewnością można o niej powiedzieć, że skłania do przemyśleń i refleksji, a już na pewno zaszokuje czytelnika smutną rzeczywistością. Pierwsza opowieść nosi tytuł Pieśń drogi, napisana przez Joanne Harris, która jest autorką powieści Czekolada nominowaną do nagrody Whitbread (na jej podstawie powstał film z Juliette Binoche). Jest także autorką takich książek jak Jeżynowe wino, Pięć ćwiartek pomarańczy, Błękitnooki chłopiec. Joanne w swoim opowiadaniu przedstawia nam Adjo z Toko, która była żywym towarem. Niestety autorka zrobiła to w przesadnie metaforyczny sposób. Pytanie brzmi po co? Lepszy efekt wstrząsowy (bo o to chodzi w tej książce, aby wstrząsnąć czytelnikiem) autorka uzyskałaby wtedy gdyby opisała problem handlu ludźmi, poprawka dziećmi dosłownie tak prosto z mostu. Kolejne opowiadanie to Sen Bendu Tima Butchera, dziennikarza, komentatora telewizyjnego, autora bestsellerów oraz zdobywcę wielu nagród. Jego pierwsza książka

Rzeka krwi: podróż do pękniętego serca Afryki – która była nominowana do nagrody Samuela Johnsona w dziedzinie literatura faktu. Sen Bendu jest historią dziewczyny możliwe, że szesnastoletniej (sama nie wie ile ma lat), która była gwałcona i okaleczona przez rebeliantów. Mnie się słabo zrobiło jak doszłam do momentu opisu (takiego pobieżnego) punktu kulminacyjnego kobiecej inicjacji. Oczywiście słyszałam o tym już wcześniej. Ale najbardziej zszokowała mnie postawa tych młodych dziewczyn, które w imię tradycji są okaleczane i mają się na dodatek z tego cieszyć i wiecie co?...Cieszą się (!) Ola Boga – bez komentarza. Opowiadanie nr trzy to historia O kobiecie która miała sklep na głowie autorstwa Deborah Moggach, napisała także Tulipanową gorączkę, Dublerki i Ostatecznego wyzwania. Napisała też wiele scenariuszy m.in. do filmu Duma i uprzedzenie, który był nominowany do nagrody BAFTA. Autorka opisuje życie tamtejszej kosmetyczki i jest to najlżejsza opowieść.

Hormonalna ruletka wstrząsająca historia numer cztery, autorstwa Kathy Lette. Jej najbardziej znane powieści to Radość w zarodku, Australijka w Londynie, Bogini seksu, Intymne sekrety dziewcząt i W łóżku z…. Książki Lette zostały przetłumaczone na 14 języków, a dwie z nich zekranizowano. Historia Teresy 15-letniego dziecka mającego dwójkę własnych dzieci! Jest najbardziej wstrząsającą historią tej książki. Autorka opisuje historie młodziutkiej Brazylijki językiem dosłownym, trochę owianym zdrową hipokryzją…i dobrze! Bo moim zdaniem taki styl przemawia w 100%. Kathy przy okazji tej opowieści zwraca uwagę na rosnącą w Brazylii turystykę pedofilską, gdzie dziewczyny są coraz młodsze, kiedyś miały one 17 lat, teraz 8-9. Te dziewczynki muszą być zszywane, mają rozdarte i poharatane pochwy.
Autorka podaje jeszcze kilkanaście wstrząsających faktów. Jednym słowem masakra! Piąta opowieść jest Balladą o człowieku z Kambodży napisaną przez Xiaolu Guo. Studiowała na Akademii Filmowej w Pekinie. Angielski przekład Kamiennej wioski nominowano do nagrody „Independet” za najlepszą powieść zagraniczną i do Międzynarodowej  IMPAC Dublin Literary Award. W Balladzie… autorka opisuje dość dziwaczną historię, zniknięcia córki policjanta, a potem jeszcze dziwniejszego odnalezienia jej w dżungli po 15-stu latach… Trochę surrealistyczne, przypomina historie Tarzana… Szóste opowiadanie zatytułowane Zmiana autorstwa Marie Phillips która studiowała antropologię i realizację filmu dokumentalnego, pracowała w telewizji jako dokumentalista filmowy oraz prowadziła prywatną księgarnie. Jest autorką powieści Niegrzeczni bogowie. Zamiana jest o prywatnych odczuciach autorki w zetknięciu ze smutną rzeczywistością Ugandy. Bardzo dobrze opisana  historia wycieczki życia, która mocno poruszyła Marie Fillips. Ostatnie opowiadanie należy do Irvine Welsh, opublikował Ohyda, Klej, Porno i Transportting który doczekał się ekranizacji. Jego opowieść o dwóch siostrach nosi tytuł Należności. Jest to historia a nawet przypowieść o mądrej siostrze Elenie i bezwzględnej infantylnej siostrze Renacie. Autor przedstawia sytuację Eleny –gorszej córki tylko dlatego, że pragnęła zostać kobietą wykształconą. A Renata pragnęła tylko kasy i to szybkiej i dużej kasy. Dlatego została jedną z luksusowych europejskich dziwek, kochaną i uwielbianą córką swojej matki ( też dziwki). Bez komentarza ale taka jest mentalność biedoty na Dominikanie. Podsumowując książkę czyta się niezwykle szybko, momentami włos się na głowie jeży. Te siedem opowiadań ma na celu uświadomienie czytelnika jak wielka jest dyskryminacja dziewczynek w poszczególnych krajach. Myślę, że warto ją przeczytać i mam nadzieje, że Rakhi (17 lat) kiedyś udowodni, że nie jest mniej warta od swoich braci. Trzymam za nią kciuki.
Justyna.Ju

Moja ocena 5 
Prześlij komentarz