poniedziałek, 17 listopada 2014

"Schron" - Andreas Franz

Autor: Andreas Franz
Tytuł: Schron
Cykl: Julia Durant (tom 7) | Seria: Granice zła
tłumaczenie: Miłosz Urban
tytuł oryginału: Das Verlies
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 19 lutego 2014
liczba stron: 448
Najnowszy bestseller jednego z czołowych autorów kryminałów w Niemczech, którego książki sprzedały się w łącznym nakładzie 5,5 miliona egzemplarzy.
Pewnego dnia znika bez śladu właściciel salonu luksusowych samochodów, Rolf Lura. Nikt, nawet żona, nie wie, co się z nim dzieje. Czyżby była to kolejna sprawa dla niezastąpionej komisarz Julii Durant? W trakcie śledztwa wychodzą na światło dzienne sadystyczne skłonności zaginionego: gwałty na żonie, brutalne pobicia, romanse i korupcja. Okazuje się, że żona Rolfa również nie była mu wierna. Kiedy dochodzenie rusza pełną parą, niespodziewanie znika jej kochanek…
"Schron" uznawany jest za jedną z najciekawszych i najbardziej zaskakujących części serii. Połączenie realistycznie opisanych technik dochodzeniowych z niebywałą intuicją głównej bohaterki to gwarancja kryminalnej rozrywki na najwyższym poziomie.


   Jest to moje drugie spotkanie z książką niemieckiego pisarza Andreasa Franza. Z dwa czy trzy lata temu czytałam tegoż autora "Ósma ofiarę" i bardzo mnie on zachęcił do sięgnięcia po kolejne pozycje. Na półce stoją kolejne dwie powieści autora. 

Sama historia nie była bardzo zagadkowa, bo z góry było wiadomo kto jest winnym ale Franz chciał zapewne przedstawić jaki wpływ może mieć rodzina i nienormalne relacje między nią. Główną bohaterką jest Julia Durant - komisarz policji, która wiedzie prym w powieściach Franza.  Główny podejrzany, to natomiast handlarz drogimi samochodami Rolf Lura. Człowiek cyniczny, który bez skrupułów znęca się nad własną żoną, bije ją i gwałci regularnie. Obcy też mu jest los rodzonego syna, który żyje w wiecznym lęku przed ojcem. Franz nakreśla powoli robaczywość Lury, z którego portretu psychologicznego wyjawia się prawdziwy tyran, psychopata i morderca. Człowiek, który nie cofnie się przed niczym. Lura myśli, że uknuł plan idealny. Jest tak pewny siebie, że to go to także częściowo gubi.  
 W trakcie książki poznajemy lepiej innych członków rodziny Lura. Jest to rodzina dysfunkcyjna, gdzie matka jest tyranką a ojciec stłamszonym pod jej pantoflem słabym człowiekiem. Brat natomiast sięga po alkohol i z całego serca nie znosi brata. Nic tam nie jest tak, jak być powinno. Julia Durant dzięki dobremu instynktowi szybko wpada na prawdziwe intencje i tajemnice Rolfa Lury. Z każdą chwilą okazują się coraz bardziej mroczniejsze.
  W książce jest dużo psychologii i nakreślenia portretu psychopaty. Każdy kto lubi taką formę thrillerów, czy kryminałów, nie zawiedzie się.

Moja ocena 7+. Bastet.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz