poniedziałek, 6 stycznia 2014

"Bielszy odcień śmierci" - Bernard Minier


Autor: Bernard Minier
Tytuł: Bielszy odcień śmierci
Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis,Poznań, 2012
 Okładka miekka, stron: 512Grudzień 2008 roku, dolina w Pirenejach. Wczesnym rankiem pracownicy elektrowni wodnej znajdują na górnej stacji kolejki linowej okaleczone ciało konia.
Tego samego dnia młoda absolwentka psychologii obejmuje posadę w ściśle strzeżonym zakładzie psychiatrycznym dla przestępców, położonym w tej samej dolinie.
W ciągu kilku dni okolicą wstrząsają kolejne zbrodnie. Śledztwo prowadzi komendant Martin Servaz, czterdziestoletni policjant z Tuluzy, znany ze swej przenikliwości i intuicji. Tym razem przyjdzie mu się jednak zmierzyć z wyjątkowo okrutnym i przebiegłym mordercą. Wkrótce się okaże, że bajkowe górskie miasteczko kryje mrożące krew w żyłach tajemnice. Czy będzie to dla Servaza początek koszmaru?


 Niezły kryminał. Jednak pozostał pewien niedosyt. Książkę ogółem mi się płynnie czytało ale niektóre postacie były ciut przerysowane. Psycholożka Diane Berg i miliarder nieco zbyt papierowi. Dobrze natomiast wypadł główny śledczy Martin Servez, który jest ciekawą postacią lubującą się w literaturze i muzyce poważnej.
Motyw instytutu mógł być lepiej dopieszczony. Za mało w tym grozy i aury tajemniczości.Wątek zbyt pominięty a można było go lepiej dopracować. Aczkolwiek zamierzenie autora mogło być nieco inne.


Sam motyw zbrodni z zemsty nawet ciekawy ale dość często wykorzystywany. Motyw samobójstw nieco przypominał mi wątek z "Karuzeli samobójczyń" Bolton. Jednak zapewne to zbieżność.
Dużym plusem w książce są opisy ciekawej okolicy Pirenejów, niektóre myśli autora, język i reszta postaci jak Irene Ziegler.
Biorę się teraz za "Krąg". Jestem ciekawa jak autor się rozkręci w kolejnej powieści.

Moja ocena 7 (Bastet)

1 komentarz:

  1. Widziałam w bibliotece, miałam nawet w ręku, ale nie czułam przekonania. Ale widzę, że można przeczytać.

    OdpowiedzUsuń