niedziela, 1 września 2013

"Wielbiciel" - Charlotte Link

TYTUŁ: Wielbiciel
AUTOR: Charlotte Link
TŁUMACZENIE:  z niemieckiego Daria Kuczyńska- Szymala
WYDAWNICTWO: Sonia Draga.  Katowice 2013
OKŁADKA: miękka 424 stron


W lesie niedaleko małej miejscowości w okolicach Augsburga znaleziono zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Policja i bliscy zamordowanej stoją przed prawdziwą zagadką gdyż kobieta ta zaginęła bez śladu przed kilkoma laty. Jednocześnie we Frankfurcie toczy się inna historia. Leonę zadowoloną z życia redaktorkę w wydawnictwie, ukochany mąż porzuca dla innej kobiety. To prawdziwy cios dla Leony która dopiero co była świadkiem samobójstwa.


Charlotte darzę ogromnym szacunkiem za niebanalność, za inteligentne podejście do tematu, a przede wszystkim za hipnotyzujący styl. Jej książki wciągają od pierwszej strony. Każda powieść jest inna więc można czytać w dowolnej kolejności. Jeśli czytaliście powieść J.K. Rowling Trafny wybór pewnie zauważyliście podobieństwa w budowaniu klimatu książki. Powieści pani Link są jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiemy na co trafimy i jaki problem natury społeczno-psychologicznej poruszy autorka. Mało tego dopiero w połowie lub pod sam koniec orientujemy się o co chodzi. A to wszystko udaje się dzięki opanowanej do perfekcji umiejętności przemycania rzeczy istotnych między wierszami. Tak samo jest z Wielbicielem na początku przypomina on nie kryminał, a romansidło z odrobiną dreszczyku i trupem w tle. Dopiero po kilkunastu rozdziałach orientujemy się, że książka z romansem ma niewiele wspólnego. Jest to pełna napięcia o nieprzewidywalnych zwrotach akcji opowieść o coraz „modniejszym” problemie stalkingu. Charlotte Link mistrzowsko stopniuje  napięcie tworząc niepowtarzalną atmosferę tajemnicy która może prowadzić do tragedii. Link wydała łącznie 17 powieści, na podstawie kilku z nich nakręcono seriale telewizyjne. W 2007 roku została uhonorowana nagrodą Goldene Feder. Osobiście czytałam niestety tylko dwie powieści autorki Grzech aniołów i Wielbiciela i obydwie książki traktują o problemach z życia wziętych. Nie są to typowe kryminały z cyklu „ psychol zabija” tylko powieści o głębszym sensie. Grzech aniołów mnie totalnie zmiażdżył Wielbiciel był już „łagodniejszy” co nie znaczy gorszy, czytało się go z ogromną przyjemnością. Naprawdę jest to bardzo dobra powieść. Ju

 Moja ocena 8    W powieści poznajemy Leonę, której życie wali się w tym samym momencie. Odchodzi od niej mąż, a wcześniej jest świadkiem samobójstwa Evy, która była w depresji przez zdrady swojego męża i nie wytrzymała psychicznie toksycznego związku. Leona poznaje znajomą Evy, a tym samym jej brata Roberta. Obydwoje wpadają sobie w okno. Zaczyna się szybki i intensywny romans, który okazuje się niestety pomyłką. Wszystko z początku jest zbyt idealne. Robert do końca nie jest normalny. Za fasadą czarującego i uroczego mężczyzny kryją się mroczne zakamarki. Leona z początku wszystko stara się sobie wytłumaczyć. Jednak coraz dziwniejsze zachowania wybranka niepokoją coraz bardziej kobietę.  Pierwszym szokiem dla niej jest mieszkanie Roberta w którym mieszka, a raczej zapuszczona nora. Postanawia zakończyć chory związek z mężczyzną po kilku dodatkowych incydentach.

    Powieść jest raczej studium zaburzonego umysłu. Pokazuje nam ewolucję Roberta. Od miłego mężczyzny do potwora, który jest skłonny do najgorszych zbrodni. Jest to człowiek owładnięty obsesją. Nie umie kochać, ale wydaje mu się że dana kobieta jest mu przeznaczona.
    Charlotte Link poruszyła w powieści także problemy trudnej rodziny, niepełnosprawności i samotności.    Jest to jedna z wcześniejszych powieści Ch.Link. Jest dość przewidywalna ale bardzo wciąga i ma równą akcję. Można śmiało ją określić kryminałem obyczajowym. Warto przeczytać aby przekonać się do czego może czasem prowadzić manipulacja i jak łatwo pomylić się do osób które poznajemy. 

Bastet. Ocena: 7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz