poniedziałek, 12 sierpnia 2013

"Uwikłanie" - Zygmunt Miłoszewski

AUTOR: Zygmunt Miłoszewski
TYTUŁ: Uwikłanie
WYDAWNICTWO: W.A.B 2007
OKŁADKA: miękka 325stron

Opis z okładki:  
Warszawa czerwiec 2005 rok. W zabudowaniach klasztoru w centrum miasta odbywa się niekonwencjonalna terapia grupowa, której uczestnicy wcielają się w role swoich bliskich. Po wyjątkowo intensywnej sesji jeden z pacjentów zostaje zamordowany. Czy sprawcą jest któryś z uczestników terapii? A może motywu należy szukać wśród osób które przedstawiali? Kluczem do zagadki wydaje się przeszłość ofiary i tym tropem podąża prowadzący śledztwo prokurator Teodor Szacki. Są jednak sekrety, których nie odkrywa się bezkarnie- rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.                                       

 Z tej książki płynie podwójna przyjemność czytania. Jest to bardzo dobry, mroczny, tajemniczy POLSKI kryminał z najwyższej półki. Książka w ciekawy sposób oddaje prace polskiej prokuratury. W Uwikłaniu główną rolę gra nie policjant, a właśnie prokurator i jest to pozytywna odmiana.  Miłoszewski w swojej powieści  porusza mroczną stronę polskiej przeszłości. Książka ma swój niepowtarzalny klimat i charakter, aż czyta się ją z szybszym biciem serca. Autor nie tylko skupił się na rozwiązaniu sprawy morderstwa, ale także w sposób poprawny  mocno rozbudował postać Szackiego. Mnie szczególnie zainteresował wątek Szacki – dziennikareczka. W Uwikłaniu nie ma nudy, nic nie zostało napisane przypadkowo. Wszystko ma swoje miejsce i uzasadnienie. Ogromnie się cieszę, że można zamiast kryminału skandynawskiego autora sięgnąć po polskiego i nie żałować tej decyzji.
Zygmunt Miłoszewski 37-letni prozaik, publicysta Newsweeka debiutował w 2004 roku na łamach Polityki opowiadaniem Historia portfela, potem wydał Domofon ( W.A.B 2005) – powieść grozy rozgrywającą się we współczesnej Warszawie. Kolejną była baśń dla dzieci Góry Żmijowe ( W.A.B 2006).  Na specjalne zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Wkrótce ukaże się niemiecka i holenderska edycja powieści. Już jest dostępna najnowsza powieść Miłoszewskiego Bezcenny. Ja ostrze sobie na nią pazurki. A co do Uwikłania dla mnie rewelacja. Ju.

Moja ocena 9

   Uwikłanie  to interesujący kryminał,w którym główną rolę odgrywa prokurator (rzadkość w kryminałach). Poznajemy dogłębnie Warszawę,
z jej brzydotą i urokliwymi miejscami. Dowiadujemy się jak funkcjonuje prokuratura, poznajemy lata osiemdziesiąte, ubecję, IPN.Mnie osobiście takie tematy bardzo interesują.Wreszcie ktoś napisał prawdę jaka była Polska Ludowa.Nie taka jak w Misiu,Alternatywach, czy Rozmowach Kontrolowanych(cenzura by wszystko zablokowała),bo to było na wesoło (choć reżyserzy i tak wyśmiewali się z władzy). Prawda była zupełnie inna-smutna i tragiczna.
   Fajny w tej książce jest humor, z niektórych powiedzeń,czy opisów, śmiałam się w głos.Mam nadzieję,że takich książek autor napisze dużo więcej. Czekam z niecierpliwością.
   Moja ocena 8  Maa
Prześlij komentarz