niedziela, 4 sierpnia 2013

"Trzy sekundy" - Anders Roslund i Börge Hellsröm

TYTUŁ: Trzy sekundy
AUTOR: Anders Roslund i Börge Hellsröm
TŁUMACZENIE: ze szwedzkiego Wojciech Łygaś WYDAWNICTWO: Alabatros A. Kuryłowicz Warszawa 2012
OKŁADKA: miękka 559 stron


 Piet Hoffmann jest najlepszym tajnym współpracownikiem szwedzkiej policji. O jego istnieniu wie tylko jeden oficer prowadzący, Erik Wilson. Hoffman na zlecenie szefów mafii ma pokierować bardzo trudną i ważną operacją. Na jej potrzeby Wilson tworzy mu fikcyjną kartotekę, dzięki której Hoffman pozorowany jest na groźnego bandytę. Tym czasem Inspektor Ewert Grens prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa w jednym ze Sztokholmskich mieszkań. Nie zdając sobie sprawy z rzeczywistej roli Hoffmana, jest przekonany, że ma do czynienia z niebezpiecznym psychopatą. Sprawy się komplikują a Piet Hoffman ma 3 sekundy na podjęcie najważniejszej decyzji. Co   zrobi? Jak się zachowa…?

 Trzy sekundy uznane przez Szwedzką Akademię Literatury za Najlepszą Powieść Kryminalną Roku. Książka ta była przez 8 miesięcy w pierwszej dziesiątce list bestsellerów w Szwecji. Trzy sekundy zamierza sfilmować amerykańska wytwórnia 20th Century Fox.

 Aby mieć jakiekolwiek pojęcie o świecie kryminalnym trzeba być kryminalistą, a żeby napisać książkę o tym nie chlubnym „światku” trzeba w nim żyć. Dlatego z panami Roslund i Hellsröm przy tworzeniu Trzech sekund bardzo wstrząsającego i realistycznego thrillera współpracowali osadzeni z wieloletnimi wyrokami, którzy spędzili więcej lat za murami niż na wolności. Trzy sekundy to książka o niezwykle dynamicznych zwrotach akcji. Historia Pieta Hoffmana niebezpiecznie nas wciąga, nie można oderwać się od czytania. Szwedzki duet przeciwieństwie do Lisy Marklund wie jak się pisze „thriller z melodramatycznym szczytem.” Panowie tworząc thrillery ogromną wagę przywiązują to tego, aby ich książki odznaczały się wyjątkowym realizmem opisywanych zdarzeń. Znają się na rzeczy i wiedzą jak pisać by nie przynudzać.
Zresztą Anders Roslund to znany dziennikarz i reporter specjalizujący się w tematyce społecznej i kryminalnej, a także szef redakcji informacyjnej telewizji publicznej. Natomiast Börge Hellsröm jest jednym z założycieli organizacji na rzecz zapobiegania przestępczości i moderatorem debat o szwedzkim systemie penitencjalnym. Duet idealnie dopasowany. Kiedy dostałam tę książkę do przeczytania wcale nie byłam pozytywnie nastawiona, po pierwsze nie przepadam za piszącymi duetami ( nie smak po Wozie strażackim który zniknął Maj Sjöwall i Per Wahlöö pozostał ). Po drugie mniej więcej do setnej strony nie miałam żadnego zdania o książce. Pomyślałam nic specjalnego książka jak każda inna niczym specjalnym się nie wyróżniająca. Ale po wprowadzeniu nas w sytuację i zadanie Pieta Hoffmana powieś nabiera zawrotnego tempa. Wszystko zaczyna dziać się tak szybko, że można się spocić od nadmiaru wrażeń. Ogromną zaletą tej książki jest nowatorski styl pisania którym autorzy wypracowują zupełnie inną jakość kryminałów. W Trzech sekundach wszystko dzieje się szybko, autorzy nie zanudzają czytelnika przydługimi i zbędnymi opisami. Podobnym piórem wykazał się Anders De La Motte pisząc swoją debiutancką powieść Geim. Wracając do Trzech sekund to thriller który trzymał mnie mocno w napięciu aż do samego końca. No właśnie koniec przyniósł mi wielkie rozczarowanie. Nie wiem który z autorów wpadł na takie rozwiązanie dzięki któremu książka stała się jedną z wielu jakie czytałam. Zakończenie oczywiście zaskakujące szczęka mi opadła ale mimo to czułam ogromne rozczarowanie. Thriller jest mocny i godny polecenia. Roslund i Hellsröm napisali jeszcze sześć powieści przełożonych na kilkanaście języków i sprzedanych w ogromnych nakładach. Ich debiutem był wydany w 2004 roku thriller Bestia poruszający m.in. problem pedofilii, problem znany z autopsji jednego z autorów mianowicie Hellsröm doświadczył molestowania seksualnego jako dziecko i był uzależniony od narkotyków. Bestia została sfilmowana przez szwedzką telewizję oraz uznano ją za Najlepszą Powieść Kryminalną Roku. W kolejnych latach wydali Dziewczynę która chciała się zemścić, Odkupienie, Dziewczynę w tunelu i Tvȧ soldater.  Ju.

Moja ocena 9


 Trzy sekundy  to thriller, który wciąga, może nie od samego początku, ale od połowy książki. Pierwsza część niemiłosiernie się ciągnie, jest za długa, druga część jest natomiast fantastyczna. Bardzo realistyczne opisy, szczegóły. Brakuje mi jednak opisu  wyglądu osób, jest bardzo ubogi. Autorzy bardzo dobrze przygotowali się do napisania książki, korzystali     z pomocy wielu ekspertów. Oczywiście jak zwykle  nie czytałam opisu książki  na okładce      i   dobrze zrobiłam. Jeżeli ktoś chce przeczytać powieść w kilkanaście sekund, to zapraszam do opisu na  okładce. Napisano tam praktycznie wszystko, nie pominięto najważniejszych szczegółów.
    Książka świetna, ciekawa, wiele można dowiedzieć się o więzieniach, mafiach, w tym także polskich, a   głównym bohaterem jest Polak.
                                                                                 Polecam Maa
       Moja ocena 8                                                                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz