piątek, 17 maja 2013

"Kolekcjoner oczu" - Sebastian Fitzek

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: G+J, 20 kwietnia 2011
Liczba stron: 380


Opis książki
Najpierw zabija matkę, następnie ukrywa dziecko i daje ojcu 45 godzin na jego znalezienie. Po tym terminie dziecko ma zginąć. Taka jest metoda działania przestępcy. Po wyznaczonym czasie dziecko umiera w swojej kryjówce. Ale na tym groza się nie kończy: w znalezionych zwłokach za każdym razem policja stwierdza brak lewego oka.


Kolekcjoner oczu nie pozostawia po sobie żadnych przydatnych dla śledztwa śladów. Ale pewnego dnia zgłasza się tajemniczy świadek: Alina Gregoriev, niewidoma psychoterapeutka, która przez dotyk potrafi wejrzeć w przeszłość swoich pacjentów. Kobieta jest niemal pewna, że jej pacjent jest właśnie poszukiwanym mordercą.

Cytat: „Seryjni mordercy są przegranymi naszego społeczeństwa. Nie szukamy wybitnych antybohaterów, lecz kogoś, kto użala się nad własnym losem. Człowieka niszowego, jak ja go nazywam. Na zewnątrz całkowicie normalnego, raczej niepozornego; w środku jednak kompletnie nieobliczalnego.”


Niemiecki autor Sebasian Fitzek napisał nieschematyczną powieść pt. "Kolekcjoner oczu". Czytelnika zaciekawia już jej forma, gdzie numeracja stron zaczyna się od końca. Historia jest grą, której nie można przewidzieć. Główne postacie Alexander Zorbach i Alina Gregoriev są wciągnięte w historię zamordowanej matki (znajomej Zorbacha) i jej syna Tobiasa.

Dzięki książce Fitzeka dowiadujemy się ciekawych rzeczy na temat świata osób niewidomych. Autor się do tego przygotował i jest w powieści wiele ciekawostek, o których by człowiek nawet nie myślał. Alina jest outsiderką, żyje w swoim świecie. Ma ogoloną głowę i nosi peruki zależnie od nastroju. Posiada ona „dar”, dzięki któremu jest w stanie poczuć złe uczynki dokonane przez daną osobę. Tak wpada na trop Kolekcjonera oczu, gdzie podczas masażu dopada ją impuls.

Zorbach z początku nie wierzy w to, co mówi Alina. Opiera się, ale wiele faktów z czasem potwierdza, iż jej wizje jednak są prawdziwe.Dokąd wiedza o mordercy doprowadzi Zorbacha i Alinę? Czy uda im się uratować chłopca? Czy też zostaną wciągnięci w bardziej skomplikowaną grę, niż im się wydaje. Warto o tym przeczytać.


8/10 (Bastet)

4 komentarze:

 1. Nigdy nie czytałam nic tego autora, ale Kolekcjoner oczu wydaje się ciekawy. Mam nadzieje, że uda mi się ją wypożyczyć i przeczytać. Pozdrawiam:) Justyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć ma całkiem niezłe książki. Zachęciły mnie recenzje z LC. Jak coś trafię,to jeszcze wypożyczę,bo ta wpadła mi w ręce w bibliotece :)

   Usuń
 2. Wreszcie dziewczyna coś napisała!!!!

  OdpowiedzUsuń