środa, 29 maja 2013

"Anioły śniegu, Jezioro krwi i łez" - James Thompson

Autor:
Tytuł:  Anioły śniegu
Tłumaczenie: Maciej Nowak - Kreyer
Wydawnictwo: Amber, Warszawa 2012
Okładka: miękka, stron 336"Rzadko jest tak zimno, nawet w południowej części kręgu polarnego. Jest przez to jakoś dziwnie. Zmysły są zarazem wyostrzone i przytłumione. Odsłonięte części ciała najpierw pieką, potem bolą, wreszcie drętwieją. Znika dotyk i węch.
Panuje tu nastrój osamotnienia, a raczej opuszczenia. Miejsce wydaje się wręcz idealne na morderstwo. Wyobrażam sobie, jak zabójca skręca z głównej drogi, gwałtownie wyłącza silnik, gasi światła. Zanim całkiem się zatrzyma, ślizga się jeszcze kawałek po szosie. Niebo jest zasnute chmurami, mrocznego popołudnia nie oświetlają ani księżyc, ani gwiazdy. Najbliższe domostwa, w jedną stronę stoją w odległości futbolowego boiska, w drugą - dwóch boisk. Morderca ma spokój i czas. A jeśli usłyszy jakiś hałas albo zobaczy światła, wystarczy tylko, że uruchomi samochód i odjedzie, zanim ktokolwiek go zauważy."


Bardzo ciekawy kryminał. Podobał mi się zarys akcji i ciekawostki dotyczące Finlandii. Autor jest Amerykaninem mieszkającym w Finlandii. Myślę, że dzięki temu zauważył ciekawe (i nieciekawe) cechy narodowe Finów. Możemy się dowiedzieć, jakie problemy ten naród ma z powodu niedoboru światła. Jest tam wiele samobójstw i co ciekawe mało seryjnych morderców.
Akcja książki zaczyna się w momencie, gdy zostaje zamordowana czarnoskóra aktorka.Morderstwo jest bardzo brutalne, ale także przypomina nieco sprawę Czarnej Dalii. Detektyw Kari Vaara działa pod presją czasu. Sytuacja z początku klarowna, staje się coraz bardziej zapętlona. Bohater boryka się z problemami dotyczącymi pracy oraz jego życia osobistego, w którym jego żona Kate nie umie się odnaleźć w fińskiej rzeczywistości.
Książka zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy z detektywem Karim w roli głównej.


Moja ocena 7/10 (Bastet) 

Prześlij komentarz