poniedziałek, 15 kwietnia 2013

"Pancerne Serce' - Jo Nesbo

Autor: Jo Nesbo
Tytuł: Pancerne serce
Tłumaczenie z norweskiego: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Okładka: miękka 532 stron


Po rozwiązaniu sprawy Bałwana, która dotknęła w koszmarny sposób najbliższych Harry’ego, komisarz Hole porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Tym czasem w Oslo zostają zamordowane dwie kobiety. Podobny sposób dokonania zabójstw wskazuje na tego samego sprawcę – obie dziewczyny mają 24 rany powstałe od tajemniczego narzędzia zbrodni. Szef Wydziału Zabójstw decyduje się ściągnąć do Norwegii jedynego człowieka specjalizującego się w seryjnych mordercach – Harry’ego Hole. Opis z okładki.

Uwielbiam Nesbo, a Pancerne serce uważam nie tylko za jego najlepszy kryminał, ale najlepszy kryminał jaki dotąd w ogóle miałam przyjemność czytać. Są to aż 532 strony nieprzewidywalnych zwrotów akcji, nerwów, strachu i przede wszystkim niepewności kto jest kolejnym Bałwanem. Książki Nesbo przypominają trochę scenariusz Bonda : jest misja, czyli złapanie mordercy, jest Bond – Harry Hole, który zadanie wykona w 100% i jak zawsze w tle jest kobieta. Są to 3 główne punkty dobrego kryminału, ale nie wszyscy piszą tak świetnie jak Nesbo, mimo że spełniają te kryteria. Więc gdzie jest pies pogrzebany? Fenomen wszystkich powieści kryminalnych Nesbo tkwi w szczególe postaci Harry’ego Hole. Główny bohater nie jest ideałem i nawet nie próbuje nim być. Nesbo przy tworzeniu postaci Hola połączył mieszankę wybuchową cech z którego wyłonił się przystojny facet o spojrzeniu złego chłopca, borykającego się z problemem uzależnienia i możliwościami James Bonda. Ten zabieg sprawdził się w 100%. Nic tak nie napędza kryminału jak barwny główny bohater. Intryga może być najbardziej wysublimowana, ale jeśli głównemu bohaterowi brak osobowości książka leży. Nesbo doskonale jest tego świadom. Harry’ego Hole kochają kłopoty, kochają kobiety ( on również nie stroni od ich towarzystwa, i żadnej nie odpuści ), ale największymi miłościami Harry’ego są Jim Bean i Rakel- dokładnie w takiej kolejności. W Pancernym Sercu nie ma się do czego przyczepić, naprawdę dobrze przemyślany i napisany kryminał. Osobiście mój ulubiony, dla mnie nie ma lepszego. [JU]
Moja ocena 10

O Autorze
Jo Nesbo ur. w 1960 roku jest norweskim pisarzem i muzykiem poprockowym. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK, ( Nesbo urodził się w Oslo ale wychowywał w Molde). Jego specjalnością są głównie powieści kryminalne, pisze także powieści dal dzieci oraz jest autorem tekstów w swoim zespole Di Derre. Jego największy pisarski sukces to cykl powieści kryminalnych z głównym bohaterem policjantem Harrym Hole. Za swój debiut „Człowiek nietoperz” Nesbo otrzymał Literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane są za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło otrzymał w 2000 roku Nagrodę Norweskich Księgarzy. W 2004 roku książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszechczasów. W 2007 roku Czerwone gardło kandydowało do Nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną przetłumaczoną na język angielski.

Seria z Doktorem Proktotem – dla dzieci
Doktor Proktor i proszek pierdzioszek
Doktor Proktor i wanna czasu

Płyty solowe
Karusellmusikk

Płyty Z Di Derre ( 3 ostatnie)
Gym
Sla meg pa
Di beste med Di Derre

3 komentarze:

  1. Namawiam do przeczytania, tylko najpierw sięgnij po Pierwszy śnieg, ponieważ te książki się ze sobą łączą. Tak w ogóle to dzięki wiesz za co:) Monia jesteś nie oceniona!! Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam parę książek Nesbo i staram się czytać po kolei :) Nie ma za co :) Naprawdę :) Pozdrawiam :)) Monia

      Usuń